V červnu se Bacht Bílind Chán, který pracuje v jedné restauraci v Albany u New Yorku, vrátil do své vesnice v údolí Svát v severním Pákistánu, aby poprvé po třech letech navštívil manželku a svých sedm dětí. Ale rodinný oběd na oslavu jeho příjezdu náhle zhořkl: ve dveřích se objevilo několik maskovaných a těžce vyzbrojených členů Talibanu, obvinilo Chána, že je americký špion, a uneslo ho.
Po dva týdny pak byl v blízkých horách dotazován na svůj majetek a "poslání" ve Spojených státech. Propuštěn byl za výkupné osm tisíc dolarů (asi 175 tisíc korun). Jeho rodina, které bylo vyhrožováno smrtí, se teď skrývá někde jinde v Pákistánu, napsal list International Herald Tribune.
"Náš Svát, náš ráj teď hoří," řekl Chán, který se vrátil ke své práci v Albany a pokouší se splácet dluh přátelům a příbuzným, kteří za něho zaplatili výkupné.
Přistěhovalci ze Svátu, kde Taliban od roku 2007 bojuje s pákistánskými bezpečnostními silami, říkají, že členové Talibanu jejich rodinám vyhrožují, unášejí je, a dokonce vraždí - vidí v nich potenciální kolaboranty s USA a výnosný zdroj výkupného. Někteří imigranti také říkají, že je Taliban nebo jeho sympatizanti ohrožují i v samotných USA.
Tyto hrozby dodávají další rozměr utrpení imigrantů, kteří říkají, že každý den, a někdy několikrát denně přicházejí špatné zprávy o rodinách vyhnaných z domovů, o zničených domech a o zmizelých příbuzných. Osud údolí v rozmluvách přistěhovalců dominuje.
Tito lidé mají navíc pocit, že čím víc se pokoušejí svým rodinám doma pomoct, tím víc jim mohou uškodit.
Je to hrozné dilema, které je naplňuje směsicí bezmocnosti, strachu, smutku a viny.
Když promluví, bojí se, že by se to mohlo jejich příbuzným v Pákistánu vrátit. Někteří z nich, kteří se v USA zúčastnili politických demonstrací proti Talibanu nebo agitovali ve prospěch obyvatel Svátu, říkají, že oni i jejich rodiny se kvůli tomu dostali pod tlak.
Jen málo se jich odvažuje z USA odjet ze strachu, že připraví rodinu o jediný zdroj příjmu. "Jít jim na pomoc by teď situaci zhoršilo," říká Chán, který vlastní restauraci. "Jsme pro ty lidi jediný pramen peněz. Odjedeme-li, nebudou mít nikoho, kdo by je podporoval."
Pákistánská vláda v pondělí ohlásila předběžnou dohodu s Talibanem o uplatňování islámského práva a o zastavení vojenských operací v údolí Svát, které leží asi 160 kilometrů severozápadně od Islámábádu.
Před vpádem Talibanu v roce 2007 byla tato oblast oblíbeným místem dovolených. Se svými zasněženými vrcholky hor, ovocnými sady, jezery a s loukami pokrytými květinami byla známá jako "pákistánské Švýcarsko".
Ale po příchodu Talibanu se turismus vypařil a podle některých odhadů stovky tisíc obyvatel opustily domovy a utekly do největšího města údolí, Mingory, nebo do jiných oblastí Pákistánu.
Imigranti ze Svátu přicházeli do USA po léta, dávno předtím, než se stal bojištěm mezi Talibanem a vládními jednotkami. Jejich počet se odhaduje na šest až sedm tisíc, z nichž polovina žije v oblasti New Yorku. Mnozí z nich mají podezření, že Taliban má mezi nimi své špehy, a jejich nejistota zrcadlí velkou nevíru v osud jejich údolí, jehož mnozí obyvatelé se skoro stejně jako Talibanu bojí vládních sil a nevědí, komu mají věřit.
Taliban se naučil tok peněz z USA mistrně sledovat a začal jejich příjemce unášet s cílem dostat tučné výkupné, říkají imigranti.
Adžáb, majitel krámu s pečenými kuřaty v New Jersey, řekl, že loni Taliban unesl v jeho vesnici ve Svátu jeho švagra.
Během 75 dní, po něž ho zadržovali, mu bojovníci Talibanu řekli, že jeden z důvodů, proč ho unesli, bylo, že má příbuzné ve Spojených státech. Propustili ho, když rodina zaplatila 20 tisíc dolarů (asi 460 tisíc korun).
"Jsme smutní, že kvůli nám se naši příbuzní dostávají do potíží," řekl Adžáb, který hovořil pod podmínkou, že nebude zveřejněno jeho příjmení, aby tak byla chráněna jeho rodina.
Foto: AP, Reuters a profimedia.cz