Srílanští vojáci se dnes probojovali do separatisty kontrolovaného města Mulleittívu na severovýchodě ostrova a snaží se ho dostat pod kontrolu. Pokud se to vládním silám podaří, vytlačí bojovníky povstalecké skupiny Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) z posledního velkého města.
LTTE přitom ještě před rokem kontrolovala rozsáhlé území severní Srí Lanky. Porážka v Mulleittívu bude pro LTTE znamenat konec konvenčního boje proti vládním jednotkám, zahnání do džungle a zahájení partyzánského boje.
Mluvčí srílanské armády Udaja Nanajákkara potvrdil, že vládní jednotky vstoupily do Mulleitívu z jihu a ještě nad městem nepřevzaly kontrolu.
Podle něj se dá očekávat, že se bojovníci LTTE uchýlí k partyzánské taktice v okolní krajině i ve městě. Zbylé území, které může LTTE ještě považovat za "svoje", je zarostlé hustým porostem, což znamená, že by při boji nemohli vládní vojáci počítat s příliš velkou podporou letectva.
Tamilští tygři bojují s centrální vládou od roku 1983 za samostatný tamilský stát Ílam na severu a východě ostrova. Konflikt si vyžádal přes 70 tisíc obětí. V roce 2002 vstoupilo v platnost příměří mezi srílanskou vládou a LTTE.
Loni vláda klid zbraní jednostranně vypověděla, protože podle ní příměří separatisté využívali pouze k přezbrojení.
Vládní jednotky poté zahájily rozsáhlou ofenzivu proti LTTE a postupně jim padly do rukou všechny velké opěrné body separatistů včetně "hlavního města" LTTE Kilinočči.
LTTE se musela stáhnout na malé území na severovýchodě a nyní jsou její bojovníci obklopeni vládními vojáky na výseči džungle o ploše menší než 365 čtverečních kilometrů. Ještě v roce 2006 přitom bylo pod kontrolou LTTE 15 tisíc kilometrů čtverečních ostrova.
Velitelé LTTE nemohou nastalou situaci komentovat, protože komunikace se severní oblastí bojů byla přerušena. Potvrdit zprávy srílanské armády o vojenském postupu nelze, neboť na místo nemají přístup nezávislí novináři.
Vláda prezidenta Mahindy Radžapakseho slibuje, že LTTE zničí a skončí občanskou válku na Srí Lance. Postup armády, která separatisty vytlačuje z pozic a nutí je k ústupu, je z tohoto hlediska nadějný.
Nezávislí pozorovatelé odhadují, že se v džungli skrývají tisíce bojovníků LTTE, kteří žijí mezi statisíci civilistů - mnozí uprchlíci, které z domovů vyhnaly boje. Pokud se armáda pokusí bojovat proti povstalcům uprostřed civilních obyvatel, čeká ji ohromná humanitární i vojenská výzva, varuje například Jehan Perera ze srílanské organizace National Peace Council (NPC), která usiluje o mírové řešení situace.
Skupiny na ochranu lidských práv se především obávají o osud civilistů žijících na rychle se zmenšujícím území pod kontrolou LTTE. Tyto skupiny viní separatisty, že civilistům brání odejít do bezpečí, zatímco vláda tvrdí, že LTTE chce civilní obyvatele zneužít jako lidské štíty.
Foto: AP a Reuters