Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrála opoziční vůdkyně Cchaj Jing-wen. Po sečtení všech volebních lístků získala 56,1 procenta hlasů, zatímco druhý skončil s 31 procenty šéf dosud vládní Národní strany (Kuomintangu) Erik Čchu. Třetí se umístil kandidát První lidové strany (PFP) James Sung s 12,8 procenta hlasů. Volební účast byla 66,5 procenta hlasů. Na ostrově se současně konaly parlamentní volby, po kterých strana nastávající prezidentky poprvé v historii ovládne zákonodárný sbor.
Demokratická pokroková strana (DPP) Cchaj Jing-wenové v parlamentních volbách dostala 44 procent hlasů, zatímco Kuomintag podpořilo 26,9 procenta zúčastněných voličů. DPP agentury DPA obsadí 69 ze celkových 113 křesel. Kuomintang bude zastupovat jen 32 poslanců.
DPP bude mít svého prezidenta teprve podruhé. V letech 2000 až 2008 byl hlavou Tchaj-wanu Čen Šuej-pien.
Vládní kandidát Čchu již po sečtení více než poloviny hlasů odevzdaných v prezidentských volbách uznal svou porážku a vítězce blahopřál. "Je mi to líto," řekl čtyřiapadesátiletý Čchu o své prohře; obklopovali ho přitom jeho smutní příznivci, z nichž někteří plakali. Politik dodal, že již rezignoval na vedení Národní strany, v jejímž čele stál od loňského ledna.
K vítězství opoziční vůdkyně už gratulovaly i Spojené státy. "Tchajwanský lid opět demonstroval sílu svého demokratického systému," prohlásil mluvčí amerického ministra zahraničí John Kirby. Zároveň poděkoval odstupujícímu tchajwanskému prezidentovi Maovi za jeho úsilí rozvíjet silné partnerství s USA.
Devětapadesátiletá právnička Cchaj Jing-wen, která se o nejvyšší úřad ucházela už před čtyřmi roky, se stane první ženou v čele 23milionového státu, který Peking považuje za jednu z čínských provincií a který uznává jen asi dvacítka zemí. Cchaj stojí v čele DPP, která je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou.
Podle analytiků se ale výrazná změna politiky po volbách nečeká. Sama Cchaj zastává opatrný postoj. Počátkem ledna uvedla, že nehodlá Čínu provokovat a že podporuje dialog. Tento postoj zopakovala i dnes po vyhlášení výsledků. Současně ovšem vyzvala k uvolnění lodní dopravy v Jihočínském moři a ke klidnému vyřešení tamního sporu, který vede Peking a Tokio. Přitom poznamenala, že Tchaj-wan bude nadále rozvíjet vztahy s Japonskem.
Peking dlouhodobě vyhrožuje vojenským zásahem, pokud by Tchaj-wan oficiálně vyhlásil samostatnost. Tento ostrov funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Čínský zástupce na Tchajwanu po oznámení výsledků hlasování prohlásil, že jeho země bude nadále proti jakýmkoli separatistickým aktivitám Tchajwanu. Čínská odhodlanost bránit své území a svrchovanost jsou "pevné jako skála", řekl čínský zástupce, jehož citovala agentura Nová Čína.
Dosavadní tchajwanský prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou, který již odsloužil dva mandáty a nemohl znovu kandidovat a který prosazoval politiku spolupráce s Pekingem, odstoupí z funkce 20. května.