Na 40 mrtvých a přes stovku zraněných si v pátek vyžádaly tři bombové útoky v Pákistánu. Nejméně 13 lidí, včetně několika policistů, zahynulo při útoku sebevražedného atentátníka v autě poblíž kontrolního stanoviště ve městě Kvéta, hlavním městě neklidné jihozápadní provincie Balúčistán. Dalších nejméně 27 obětí způsobily dvě exploze na tržišti ve městě Paračinar na severozápadě země.
Výbuchy na tržišti v Paračinaru od sobě dělily tři minuty. Lidé na trhu nakupovali jídlo na iftár - dobu po západu slunce, kdy během ramadánu nemusí držet půst. Druhá exploze nastala poté, co ostatní přispěchali na pomoc raněným. Při výbuších či v jejich důsledku zahynulo nejméně 27 osob a dalších 120 lidí bylo zraněno. K útoku v Paračinaru se zatím nikdo nepřihlásil.
Tento rok už Paračinarem, největším městě odlehlého kmenového území Kurram, otřásly dva bombové útoky. V lednu zemřelo při pumovém atentátu na trhu 21 lidí. Na konci března zemřelo při explozi na tržišti u ženského vchodu do šíitské mešity v době modliteb 22 osob. V obou případech se k útokům přihlásila pákistánská odnož radikálního hnutí Taliban.
Při útoku ve městě Kvéta v pátek explodovalo auto napěchované 95 kilogramy výbušninami ve chvíli, kdy ho policisté kontrolovali. Atentát se stal poblíž sídla generální policejní inspekce, která podle mluvčího vlády provincie Balúčistán mohla být cílem. Mezi je oběťmi sedm policistů.
K atentátu v Kvétě se přihlásila frakce pákistánského Talibanu Džamáate Ahrár. "Naše útoky budou pokračovat, dokud v Pákistánu nebude prosazeno právo šaría, uvedl mluvčí této odnože Talibanu. Tato sunnitské extremistické organizace má na svědomí již několik velkých útoků z minulosti. Loni se například přiznala k odpovědnosti za pumový atentát, při němž na Velikonoce ve městě Láhaur ve veřejném parku zahynulo přes 70 osob.
V Balúčistánu, který hraničí s Afghánistánem a Íránem, působí extremistická organizace Islámský stát i radikální hnutí Taliban. Balúčistán, který je bohatý na ropu, zemní plyn a nerosty, je od roku 2004 také dějištěm konfliktu mezi separatisty a pákistánskou armádou. Bojovníci za nezávislost obviňují vládu, že sice v provincii těží přírodní zdroje, ale ze získaných prostředků nic nedává na zlepšení situace chudého obyvatelstva.