Teroristé v Bombaji zabili nejméně 101 lidí. Drží rukojmí
26.11.2008 20:15 Aktualizováno 27.11. 12:00
Silná exploze se dnes ozvala z hotelu Oberoi v indické Bombaji, v níž od středy drží ozbrojenci nejméně 100 lidí jako rukojmí. Hotel Oberoi byl jedním z terčů série teroristických útoků, při nichž v Bombaji zahynulo přes sto lidí a desítky dalších byly zraněny.
FOTOGALERIE: ZDE
Všichni lidé, které od středečního večera zadržovali ozbrojenci v hotelu Tádž Mahal v indické Bombaji, byli osvobozeni. Oznámil to dnes A. N. Roy, šéf policie státu Maháráštra, kterého cituje agentura Reuters. V hotelu Oberoi, který ozbrojenci rovněž obsadili, je podle něho stále zadržován neupřesněný počet lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Indie po útocích zavřela burzy, akcie se propadnou
"Lidé, kteří tu (v Tádž Mahalu) byli zadržováni, jsou všichni zachránění," řekl Roy zpravodajské televizní stanici NDTV. "V pokojích jsou ale stále hosté, nevíme, kolik jich je," dodal. Část hostů je podle něj zřejmě stále zadržována v hotelu Oberoi. "To je důvod, proč operaci (v tomto hotelu) vedeme obezřetně, abychom zabránili obětem nevinných civilistů," řekl.
Mezi mrtvými je nejméně 12 policistů a o život přišlo také devět teroristů. Zabit byl i Hímant Karkar, šéf policejní protiteroristické jednotky v Bombaji. Mezi mrtvými cizinci je jeden Japonec a jeden z jeho krajanů je mezi zraněnými. Národnost dalších zabitých cizinců zatím není známa.
"Nemáme hlášeno, že by mezi oběťmi nebo zadrženými byli Češi," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ generální konzulka ČR v Indii Eva Drdáková.
ČTĚTE TAKÉ: "Bylo to děsivé!" říká Britka o krvavé noci v Bombaji
Policie v okolí jednoho z nich vyhlásila zákaz vycházení. Po zveřejnění tohoto nařízení do hotelu Tádž Mahal vběhlo maskované komando a osvobodit se podařilo 70 rukojmích; neupřesněný počet lidí útočníci ještě zadržují. Rukojmí jsou i v hotelu Oberoi. Podle zpravodajského kanálu Times Now nyní celkem ozbrojenci zadržují jako rukojmí asi sedm desítek lidí.
Atentátníci zaútočili celkem na deset až 17 cílů, použili při tom automatické pušky a granáty. Šlo o místa, která navštěvují turisté. Mezi cíly teroristů bylo kromě dvou luxusních hotelů také Nádraží čhatrapatího Šivádžího, kavárna a kino.
Svědci uvádějí, že útočníci se zaměřovali na Brity a Američany. Záběry, které odvysílaly indické televizní stanice, ukázaly ozbrojence v jedoucích dodávkách, kteří stříleli po lidech na bombajských ulicích. Zaměstnanci hotelů z nich evakuovali zraněné hosty na zavazadlových vozících, další vyděšení hosté stáli v hotelových oknech.
V noci na dnešek ozbrojenci obsadili také bombajské ústředí židovského chasidského hnutí Chabad Lubavič a z budovy byla slyšet střelba. Žádné další informace nejsou zatím k dispozici.
Český konzul v Bombaji Eduard Řeháček dnes řekl, že podle informací, které obdržel e-mailem, byl v inkriminované oblasti ubytován jeden cestovatel z České republiky. Nicméně z hotelu, kde bydlel, se odhlásil ve středu asi v poledne místního času, tedy dříve, než teroristé zaútočili.
Motiv útoků zatím není znám. Přihlásila se k nim doposud málo známá organizace Dekánští mudžahedíni. Zda za atentáty stojí skutečně tato skupina, podle AP není možné ověřit. Svědci uvedli, že útočníky byli mladí jihoasijští muži hovořící hindí nebo urdu, což naznačuje, že šlo spíš o příslušníky indické militantní skupiny než o cizince.
Indie v posledních letech zažila řadu teroristických útoků s mnoha oběťmi na životech. Odpovědnost za ně většinou připsala islámským ozbrojencům, ale z některých podezřívala i hinduistické extremisty. Středeční atentáty se mohou negativně podepsat na indické ekonomice, která patří k nejrychleji rostoucím v Asii, protože investoři se nyní mohou začít bát.
Útoky odsoudil kromě jiných také Bílý dům i příští americký prezident Barack Obama, Francie předsedající Evropské unii, Austrálie a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Spojené státy a Austrálie nabídly indickým úřadům pomoc. Ostré odsouzení útoků v Bombaji zveřejnil dnes také Pákistán, který znovu potvrdil svůj odmítavý postoj vůči terorismu.
Indie oznámila, že burza v Bombaji dnes zůstane uzavřená kvůli pokračující krizi. Uzavřeny zůstaly i místní školy a policie vyhlásila zákaz vycházení kolem historického oblouku Indická brána, který je hojně navštěvován turisty a který byl postaven jako památník první návštěvy britského krále Jiřího V. a královny Mary v Indii roku 1911.
Železnice nicméně dnes běžně funguje a vozí do práce obyvatele vyděšené tím, co se v jejich městě stalo. Šlo zjevně o koordinované útoky proti cizincům. Do ulic Bombaje byla vyslána armáda.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.