Saúdskoarabský král Salmán nařídil revizi organizace pouti do Mekky. Po čtvrtečním incidentu, při němž v tlačenici zemřelo přes sedm set poutníků, nařídil všem agenturám a ministerstvům, jež za organizaci odpovídají, aby tragédii co nejrychleji vyšetřily. Dvě skupiny poutníků se střetly, když mířily ke stélám, aby vykonaly rituál kamenování Satana poblíž stanového městečka Míná.
V městečku, odkud se vychází v několika širokých proudech, jsou lidé shromažďováni do skupin s pokynem, kdy se mají na trasu vydat. Ministerstvo vnitra se kloní k tomu, že se jedna ze skupin nedržela těchto pokynů a vyrazila mimo stanovený harmonogram.
Podle jiné verze na sebe narazily dvě různě "výkonné skupiny", když proud silných pěších narazil do pomalého proudu tvořeného starými lidmi. Ministr odpovídající za organizaci poutě Bandar Hadždžár řekl, že od planiny Muzdalifa, kde se sbírají oblázky ke kamenování, se vracela skupina, která se měla vrátit do svých stanů a počkat v nich na zařazení podle rozpisu. "Místo toho pokračovali rovnou k Džamaratu k rituálnímu kamenování," sdělil ministr. Neštěstí se stalo ve stanovém městečku na křižovatce ulic číslo 204 a 223. Ulice číslo 204 patří ke dvěma hlavním trasám vedoucím k Džamaratu.
V tlačenici bylo ušlapáno 719 lidí a zraněno 863 osob. Jednotlivé země se snaží zjistit, zda při čtvrteční tragédii zemřeli i jejich občané. Přesné údaje zatím nejsou k dispozici, ale Írán už ví, že je mezi mrtvými nejméně 131 Íránců. Prezident Hasan Rúhání vyzval vládu Saúdské Arábie, aby přiznala odpovědnost za tuto katastrofu. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí považuje za příčinu špatnou organizaci. Írán a Saúdská Arábie mezi sebou soupeří o vliv na muslimský svět, přičemž Saúdská Arábie je oporou sunnitského islámu, Írán jeho šíitské větve. V Íránu byl za mrtvé vyhlášen třídenní smutek. Teheránem dnes pochodovalo několik tisíc lidí a provolávaly kritiku Saúdské Arábie. Druhou největší skupinou mrtvých jsou Maročané. Podle zpráv ze Saúdské Arábie je mezi mrtvými 87 lidí z Maroka. Pákistán pohřešuje přes 230 lidí, ale jejich smrt zatím není potvrzena.
Do Saúdské Arábie přicházejí kondolence ze světa. Králi Salmánovi kondoloval telegramem také český prezident Miloš Zeman. "Chtěl bych jménem lidu České republiky vyjádřit svou upřímnou soustrast Vašemu veličenstvu, rodinám obětí, lidu Království Saúdské Arábie a celého muslimského světa," stálo v něm.
Poutníci strávili další noc v údolí Míná a dnes pokračovali v provádění rituálů. Opět mířili k Džamaratu a kamenují betonové stély, které představují Satana. Zatímco ve čtvrtek házeli sedm kaménků na hlavní pilíř, dnes jich mají hodit 21 na všechny tři pilíře. Jde o připomínku biblického příběhu o Abrahámovi, který kaménky zaháněl Satana, jenž ho chtěl odradit od vykonání božího přání obětovat syna. Dnes se na rozdíl od čtvrtka netvořil v Míná tak mohutný dav jako ve čtvrtek.
Mnoho poutníků ale vyjadřovalo své obavy. "Saúdská Arábie vydá na hadždž mnoho penz, ale její organizace je špatná," řekl Egypťan Ahmad. "Lidé zakopávali, padali, snažili se vstát a umírali nám před očima," řekl jihoafrický obchodník Zaid Bayat ke čtvrtečnímu incidentu.
Dnes bylo na trasách k Džamaratu méně lidí. "Mám strach, ale jsem stále naživu a doufám, že mne rodina uvidí živého," řekl Keňan Rahman Sharif, který se účastnil dnešních rituálů. Syrský poutník Abdal Azíz prohásil zcela fatalisticky: Odevzdávám se bohu, nemám strach."
Pouť začala v úterý a trvá do soboty. Poutníci se poslední dny zdržují v posvátném okrsku a pak přejíždí z Mekky k hrobu proroka Mohameda do Medíny.
Tragédii musíme vyšetřit! Král nařídil revizi poutě do Mekky
Zahraničí
25. 9. 2015 12:55Stovky tisíc muslimských poutníků se účastní rituálu kamenování Satana s názvem "Jamarat." Městečko Míná na okraji svatého města Mekky.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Mosa'ab Elshamy