Ankara dnes opět potvrdila, že Turci nemají v plánu sami podniknout pozemní operaci na záchranu severosyrského města Kobani obývaného převážně Kurdy. Oznámil to dnes turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu na společné tiskové konferenci s novým šéfem NATO Jensem Stoltenbergem.
Šéf turecké diplomacie tak jen potvrdil v uplynulých dnech opakovaně publikovanou linii tureckého vedení, především prezidenta Erdogana, jež se chce postavit do řad válčící mezinárodní koalice jen v případě, pokud bude souběžným cílem útoků na Islámský stát (IS) také svržení syrského prezidenta Bašára Asada.
Ozbrojenci z hnutí Islámský stát se o dobytí Kobani ležícího nedaleko tureckých hranic snaží již více než tři týdny.
"Není realistické očekávat, že Turecko podnikne samo pozemní operaci. Vedeme rozhovory. Jakmile bude k dispozici společné rozhodnutí, Turecko se nebude držet zpátky a bude hrát svou roli," prohlásil Çavuşoglu.
Turecko v uplynulých letech sloužilo jako tranzitní země pro islamisty bojující v Sýrii, umožňovalo i výcvik a pobyt islamistů na svém území. V nynějších urputných bojích o Kobani dokonce brání Kurdům na tureckém území, aby překročili hranici do Sýrie a pomohli svým bratřím v boji s islamisty.
Stoltenberg zdůraznil, že NATO ochrání svou členskou zemi Turecko v případě jakéhokoli útoku souvisejícího s boji v sousední Sýrii. Aliance je prý připravena rozmístit v zemi rakety Patriot, aby byla posílena turecká vzdušná obrana, a pomoci i s ochranou hranic, i když o to Ankara zatím oficiálně nepožádala.
Pokud jde o případné vytvoření bezletové zóny nebo určité bezpečné zóny (nárazníkového pásma) uvnitř Sýrie, což jsou turecké návrhy, NATO prý o ničem takovém nejedná, dodal Stoltenberg. "Myslím, že neexistuje jednoduchý a jasný způsob, jak vyřešit problémy, jejichž jsme svědky," dodal.
Generální tajemník NATO se má během dvoudenní návštěvy Ankary sejít prakticky s celým tureckým vedením včetně prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a premiéra Ahmeta Davutoglua.