Turecko propustí zhruba 38 tisíc vězňů, kteří si odpykávají trest za méně závažnou trestnou činnost. Chce tím podle všeho uvolnit místo pro účastníky a stoupence nezdařeného červencového převratu To ale popřel turecký velvyslanec v Itálii Aydin Adnan Sezgin, podle něhož propuštění nesouvisí s umístněním asi 35 tisíci osob zadržených kvůli pokusu o puč. Turecký premiér Binali Yildirim později uvedl, že při vyšetřovaní červencového pokusu o převrat úřady zadržely více než 40 tisíc lidí. Zhruba polovina z nich byla zatčena.
"Podmínečné propuštění je zakotveno v našich zákonech pro méně závažné trestné činy, pokud si vězni odpykají dvě třetiny trestu," citovala Sezgina agentura ANSA. "Jsme demokracie, republika s téměř stoletou historií, ale popisují nás jako sultanát," řekl turecký ambasador. Dodal, že Turecko bylo mezi zakládajícími členy Rady Evropy.
O propouštění informoval dnes na internetové sociální síti ministr spravedlnosti Bekir Bozdag, který zdůraznil, že "nejde o amnestii" a že "se týká zločinů spáchaných před 1. červencem". Na podmíněnou svobodu se ale nedostanou vrazi ani osoby odsouzené z terorismu.
Obvinění z terorismu či jeho podpory používá turecká justice ale poměrně často například proti kritikům režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a proti menšinovým Kurdům.
Po převratu, který si vyžádal na 240 obětí, Turecko provádí rozsáhlé čistky v armádě i v civilních úřadech. V úterý se pustilo i do razií v soukromých firmách. O práci už přišlo více než 81 tisíc zaměstnanců státní správy, včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků nebo učitelů.
Podle premiéra bylo při vyšetřování červencového nezdařeného pokusu o armádní převrat zadrženo celkem 40 029 lidí, z toho 20 355 jich bylo zatčeno. Během čistek v armádě, policii, justici a veřejné správě bylo zbaveno povinností vůči státu 79 900 lidí, prohlásil také premiér v televizním projevu. Úřady rovněž nechaly uzavřít 4262 firem a institucí s vazbami na bývalého imáma Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu a kterého Ankara obviňuje spolu s jeho četnými stoupenci ze zosnování červencového spiknutí.
Turecko usiluje o Gülenovo vydání. Pětasedmdesátiletého duchovního chce turecká justice poslat na doživotí do vězení.