Univerzita západního střihu <span>v Severní Koreji</span>

Zahraničí
18. 2. 2010 07:00
Jihokorejský podnikatel dal do projektu vlastní peníze.
Jihokorejský podnikatel dal do projektu vlastní peníze.

Nedostavěná budova Pchjongjangské univerzity.Pchjongjangská univerzita technických a přírodních věd má první studenty přivítat letos v dubnu. Její zakladatel Kim Chin-yun do ní investoval část vlastního jmění, i když ho komunistický režim Severní Koreje v devadesátých letech věznil.

Kim jako patnáctiletý proti Severokorejcům bojoval ve válce, která dodnes neskončila mírovou smlouvou. „Slíbil jsem Bohu, že jestli přežiji, vrátím svým nepřátelům jeho lásku," řekl deníku the Christian Science Monitor zapálený křesťan Kim.

Doufá, že spolupráce v oblasti vzdělávání povede k usmíření obou zemí. Peníze ze svých podnikatelských úspěchů v zemi investuje přesto, že ho místní režim v roce 1998 na téměř dva měsíce kvůli podezření ze špionáže uvěznil.

Učitelé na nové univerzitě budou pocházet z různých zemí a výuka bude probíhat v angličtině. Všechny studenty vybere severokorejská vláda. Škola se bude v první fázi skládat ze tří fakult: průmyslu a managementu, informačních a komunikačních technologií a zemědělské a přírodovědné fakulty. V okolí školy bude průmyslový park, kam vláda doufá přilákat zahraniční investice.

Kimovou filosofií je laskavost vůči nepřátelům.Severokorejce zaujal jeho předchozí úspěch na severovýchodě Číny. V této oblasti žije početná korejská menšina, která má vlastní státní základní a střední školy, po desetiletí ale nebylo k dispozici žádné vyšší vzdělání. Kim se v sedmdesátých letech usadil v Americe, kde vybudoval úspěšný podnik obchodující s oděvy. Podnik prodal a společně s dary jihokorejských křesťanských spolků investoval do univerzity, která je nyní považována za jednu z nejprestižnějších v regionu.

Křesťanství není součástí výuky, ale vliv názorů zakladatele školy se projevuje v tom, že studenti musejí pomáhat v rámci možností svým bližním, například v nemocnicích nebo dětských domovech.

Právě dary pro dětské domovy v Severní Koreji dostaly Kima v devadesátých letech do potíží. Jako občan Jižní Koreje a Spojených států byl podezřelý ze špionáže a strávil téměř dva měsíce ve vězení. Nyní je ale jedním z mála cizinců, kteří mají úředně povoleno volně vstupovat do izolované Severní Koreje.

Budou absolventi obohacovat uran? 

Kim Chin-yun na projektu pracuje už téměř deset let. „Vzdělávání lidí pomáhá pochopit jejich hodnoty," říká. Stavbu komplexu ale provázelo mnoho problémů. Podle kritiků bude obtížné udržet v prostředí stalinistické diktatury výuku na odpovídající úrovni.

Projekt univerzitního kampusu.„Režim velmi ostře omezuje, co zahraniční profesoři mohou a co nesmí. Je těžké v takových podmínkách dostat normální a kvalitní vzdělání," upozorňuje Myung Il-kwak, který vede skupinu severokorejských akademiků působících na Jihu.

Další obavy způsobuje možné použití univerzity k vzdělávání vědců pro severokorejský vojenský výzkum, například k výrobě chemických či jaderných zbraní. Kim to ale výrazně odmítá. Vědecké vzdělání podle něj vždy může být použito k dobrým i ke špatným účelům, záleží vždy na hodnotách lidí, kteří s ním zacházejí.

Stavbu univerzity, jejíž brány se slavnostně otevřely v září, financovala Severovýchodní asijská nadace pro vzdělávání a kulturu, která působí v Jižní Koreji, Spojených státech, Austrálii a Kanadě. Experiment má podle nájemní smlouvy s režimem trvat padesát let a každý rok bude stát dalších šest milionů dolar. Kim nepředpokládá, že to bude problém: „Mnoho lidí si myslí, že je zázrak, že jsme to vůbec dotáhli tak daleko."

Foto: http://pust.kr/

Autor: - kpa -

Další čtení

Dva lidé zemřeli při jízdě na střeše vagonu v Berlíně

Zahraničí
27. 4. 2025

Po explozi v přístavu u íránského Bandar-Abbásu je 14 mrtvých a 750 zraněných

Zahraničí
26. 4. 2025

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ