USA mění postoj k Barmě. Sankce nezabírají, Čína boduje

Zahraničí
18. 11. 2011 14:15
Clintonová. Prozření a nový pohled na Barmu?
Clintonová. Prozření a nový pohled na Barmu?

Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že příští měsíc vyšle do Barmy (Myanmy) ministryni zahraničí Spojených států Hillary Clintonovou. Bude se jednat o první návštěvu šéfa americké diplomacie v této asijské zemi po více než 50 letech.

Obama své rozhodnutí zdůvodnil tím, že vidí "jiskřičku naděje" pro demokratické změny v Barmě poté, co se po desetiletích brutálního vojenského režimu ujala v březnu moci civilní vláda.

Obama, nyní v Asii, vysílá svou šéfku diplomacie do Barmy.Ve skutečnosti Američané zjišťují, že tvrdé sankce proti barmskému režimu nezabraly, že se v zemi vytvořila nová politická kultura a generace a že Barmu ekonomicky i strategicky uchvacují Čína, Thajsko či Indie. Washington zůstává stále více mimo hru.

"Desítky let byli Američané hluboce znepokojeni odpíráním základních lidských práv barmským občanům. Pronásledování demokratických aktivistů, brutalita uplatňovaná vůči etnickým menšinám a soustředění moci v rukou několika vojenských vůdců bylo v rozporu s naším mravním přesvědčením a izolovalo Barmu od Spojených států a většiny ostatních zemí světa," podotkl Obama.

"Ale v pokrocích posledních několika týdnů vidíme po letech temnoty jiskřičku naděje," dodal.

"Pokud bude Barma pokračovat v cestě demokratických reforem, může navázat nové vztahy se Spojenými státy," řekl dále Obama, který se dnes účastní summitu zemí jihovýchodní Asie na indonéském ostrově Bali.

Političtí vězni opouštějí obávané vězení v Rangúnu.

Před oznámením návštěvy Clintonové v Barmě Obama nejprve v noci na dnešek telefonicky jednal o situaci v zemi s vůdkyní barmské opozice a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, aby získal její podporu pro misi šéfky americké diplomacie.

Vedení barmské opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD), v jejímž čele Su Ťij stojí, dnes rozhodlo, že se strana nechá zaregistrovat a bude kandidovat v nadcházejících doplňovacích volbách do parlamentu. NLD zvítězila v parlamentních volbách v roce 1990, ale tehdejší junta jí odmítla předat moc a vůdkyně strany Su Ťij strávila od té doby řadu let ve vězeňské cele či v domácím vězení.

Těsné, těsnější vztahy. Čínský a barmský prezident v v Pekingu.Americký prezident varoval, že pokud Barma nedostojí svým slibům úplného otevření společnosti, bude mezinárodní společenství pokračovat ve svých sankcích proti této zemi a v jejím izolování. Zlepšující se politické ovzduší v Barmě nicméně podle něj znamená vzácnou příležitost, která by mohla pomoci milionům lidí.

"Je to příliš významná příležitost, než abychom ji mohli ignorovat," zdůraznil.

Vysocí představitelé Obamovy vlády uvedli, že Washington očekává od Barmy celou řadu kroků, včetně propuštění dalších politických vězňů, seriózních diplomatických jednání mezi vládou a zástupci etnických menšin, z nichž některé vedou již několik desetiletí proti režimu občanskou válku, a také vyjasnění vztahů s kontroverzní Severní Koreou.

Clintonová by měla do Barmy odcestovat 1. prosince na dvoudenní návštěvu a zastavit se v největším městě Rangúnu a nové metropoli Neipyijtu k setkáním s vládními činiteli a prodemokratickými aktivisty. Organizace pro lidská práva jako Human Rights Watch plánovanou cestu Clintonové přivítaly.

Su Ťij se vrací do politiky.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ