Zdroje ze dvou resortů americké administrativy se dnes střetly o to, zda v poslední době roste pravděpodobnost případného izraelského útoku na íránská jaderná zařízení, v nichž Teherán údajně připravuje výrobu atomové bomby. Nejmenovaný vyšší představitel Pentagonu televizi ABC News řekl, že pravděpodobnost izraelského útoku roste.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí to však označil za nepodložené a pošetilé tvrzení, jehož zdroj ani nemá slušnost vystoupit z anonymity.
"Nemám žádné informace, které by (vzrůst pravděpodobnosti útoku) dokazovaly. Myslím, že takové tvrzení je spíš pošetilost lidí, kteří si často neuvědomují, co mluví, a nakonec nemají ani tolik slušnosti, aby tak činili pod vlastním jménem," řekl mluvčí diplomacie Tom Casey.
Reagoval tak na slova odborníka z resortu obrany, který mluvil s televizí ABC. Tento expert řekl, že zlomovým bodem, který by mohl přimět Izrael k útoku, by byl okamžik, kdy by íránské jaderné zařízení vyrobilo dost obohaceného uranu k vytvoření jaderné pumy. K tomu by prý podle znalců mohlo dojít v roce 2009 nebo už koncem letošního roku, uvedla ABC s odvoláním na další zdroje z americké a izraelské rozvědky.
Mluvčí Pentagonu Bryan Whitman na dotaz amerických médií uvedl, že "nebude komentovat věc, k níž by se měl vyjádřit Izrael". "My řešíme obavy, které máme z íránského počínání, diplomaticky a spolu s mezinárodními organizacemi tak, abychom v souvislosti s tímto tématem vyvinuli příslušný tlak (na Teherán)," řekl. "To je těžiště amerických snah," dodal.
Na otázku, zda přece jen nezaznamenal v Pentagonu obavy z možného leteckého útoku Izraele, Whitman novinářům řekl, že jsou jistě dost zkušení na to, aby věděli, že když budou chtít, "najdou v této budově vždycky někoho, kdo jim řekne jakýkoli názor, který budou chtít slyšet".
Nejmenovaný západní diplomat v Izraeli označil případný izraelský nebo americký útok na íránská jaderná zařízení během nejbližšího půl roku za málo pravděpodobný. Podle něj "je vojenské řešení vždy až ta poslední možnost, kterou lze použít, a nezahajuje se nijak snadno".
Ani v Izraeli prý ještě ohledně útoku nepanuje shoda a někteří se domnívají, že skutečnou hrozbu bude íránská bomba pro Izrael představovat až asi za dva roky. Mezitím se očekává pozitivní vliv Francie, která převzala předsednictví v EU, protože postavení prezidenta Nicolase Sarkozyho vůči Teheránu je prý silné.
Spekulace o tom, že by USA nebo jejich spojenci mohli napadnout Írán, zesílily poté, co Izrael údajně koncem května a začátkem června cvičil své letouny k útoku na tuto zemi. Írán koncem června oznámil, že by v případě napadení podnikl raketový útok na Izrael a pokusil se uzavřít lodní dopravu v Hormuzském průlivu, kterým vede důležitá trasa ropných transportů z Perského zálivu. Americká armáda poté naznačila, že by uzavření Hormuzského průlivu nepřipustila.
Foto: AP, archiv