USA už intenzivně zásobují zbraněmi syrskou opozici

Zahraničí
13. 9. 2013 07:15
Syrští rebelové chtějí i protitankové zbraně. Na snímku ruský takt T-72.
Syrští rebelové chtějí i protitankové zbraně. Na snímku ruský takt T-72.

Na straně džihádu? Jednou nohou zřejmě ano. Po měsíce trvajících (oficiálních) odkladech začala americká špionážní služba CIA dodávat zbraně syrské ozbrojené opozici. Rebelové dostávají od Spojených států lehké zbraně, munici, vozidla, komunikační techniku a zdravotnické vybavení, napsal Washington Post.

Zmíněný materiál už prý do Sýrie proudí dva týdny. Vozidla se dodávají zvlášť.

Americký ministr zahraničí John Kerry, jenž patří v Bílém domě mezi ty, kteří nejvíce tlačí na vzdušné údery proti syrskému režimu, naznačil, že v dodávkách mohou být i protitankové a protiletadlové zbraně, jež ozbrojená opozice už déle požaduje.

Redaktoři listu Washington Post míní, že tím Spojené státy významně rozšiřují svou roli v syrské válce. Washington údajně doufá, že tím výrazně zvýší sílu rebelů z řad Svobodné syrské armády (FSA) a s ní spolupracujících skupin.

Syrští rebelové čekají už měsíce netrpělivě na dodávky zbraní ze Západu.Postupně totiž ztrácejí na syrském bojišti na vlivu. Posilují naopak nejrůznější radikální uskupení a zahraniční džihádisté.

Podle některých zdrojů bojují proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi i zločinci, kteří si ve vězeních v Saúdské Arábii odpykávali doživotní tresty anebo čekali na popravu. Byli omilostněni, pokud se zavázali, že budou bojovat ve svaté válce v Sýrii.

Americká zbraně proudí do Sýrie hlavně ze severu z Turecka a z jihu z Jordánska, kde byly dosud umístěny v tajnzch skladech. Údajně směřují k Nejvyšší vojenské radě v čele s generálem Salímem Idrísem, což má zabránit, aby se nedostaly do rukou islámských extremistů.

To je ovšem iluzorní představa. V Sýrii bojuje pestrá mozaika větších a menších ozbrojených skupin. Někde existuje mezi bojovníky FSA a džihádisty napětí a dochází dokonce ke vzájemným střetům, jinde FSA bojuje s náboženskými extremisty bok po boku.

Rebely, především sunnitské fanatiky, financují a vyzbrojují už déle ropní emírové z Perského (Arabského) zálivu. Jde hlavně Saúdskou Arábii a Katar, který má v Sýrii ekonomické zájmy. A nemůže je uskutečnit, jestliže v zemi povládne právě Asad.

Asad chce od Ruska i další letadla MiG-29.Dodávky zbraní vystupňovalo i Rusko, které Asadovu vládu podporuje také penězi.

Jak tento týden tvrdil druhý program izraelské televize, ruský prezident Vladimír Putin v podstatě nařídil Asadovi, aby se vzdal svých zbraní hromadného ničení, za což mu Rusko poskytne další zbrojní pomoc.

Mimo jiné zahrnuje letouny MiG-29 a náhradní díly k tankům. Je možné, že zbraně určené Asadovu režimu jsou i na  vojenských lodích, které operují ve východním Středomoří. Ruskou flotilu v této oblasti doplňují stále další a další plavidla.   

Autor: - pp -Foto: ČTK , ruské min. obrany

Další čtení

ilustrační foto

AP: Po zemětřesení v Barmě jsou záchranáři z USA nápadní svou nepřítomností

Zahraničí
5. 4. 2025

Po celých USA bude přes tisíc demonstrací proti Trumpovi a Muskovi

Zahraničí
5. 4. 2025

Ruský útok na Kryvyj Rih si vyžádal nejméně 16 životů, přes 50 zraněných

Zahraničí
4. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ