Týdny trvající spory o to, že americká armáda uskutečňuje údery proti cílům na území Pákistánu, údajně bez vědomí tamní vlády, ztratily nejspíše na ostrosti. Při novém útoku zabily jednotky USA v Pákistánu několik extremistů. Tentokrát ale na přípravě akce spolupracovaly tajné služby obou zemí.
Čerstvá mise byla pro americké vojenské velení v oblasti zjevně úspěšná. Při leteckém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo nejméně pět extremistů. Spojené státy a Pákistán při útoku spolupracovaly, prohlásil mluvčí vlády v Islámabádu, což lze považovat za doklad zlepšení spolupráce tajných služeb obou zemí.
Bezpilotní americký letoun Predator ostřeloval podle mluvčího po setmění stanový tábor nedaleko vesnice Bagár v oblasti Jižního Vazíristánu, která je považována za baštu talibanců ze sousedního Afghánistánu. Akce se uskutečnila ve středu.
V uplynulých týdnech a měsících USA opakovaně útočily na cíle v Pákistánu, respektive u pákistánsko-afghánských hranic. Podle pákistánských údajů při tom zahynuly desítky civilistů včetně žen a dětí. Čerstvé vojenské operace, o nichž šiířeji informovaly sdělovací prostředky, nejsou ale ničím novým.
Jednotky USA pronikají z Afghánistánu do Pákistánu už řadu let. Většinou to byly ale velmi mělké průniky a ne vždy byly jejich cílem bojové operace.
Především incidenty s civilními obětmi značně ochladily klima mezi Washingtonem a Islámabádem, kteří se dosud považovaly za těsné spojence v boji s terorismem.
Nová pákistánská vláda ale nyní slíbila Bílému domu větší podporu v boji s islámskými extremisty.Spojené státy a NATO vytýkají Pákistánu, že bojovníci Talibanu využívají jeho pohraničních území k přípravám útoků na mezinárodní jednotky pod Hindúkúšem.
Sama pákistánská armáda zahájila v srpnu rozsáhlou ofenzívu proti islámských bojovníkům na severozápadě země. Od té doby zahynulo podle oficiálních údajů na obou stranách asi 800 lidí a 260 tisíc lidí z oblastí bojů uprchlo.
Foto: Pentagon