USA <span>zůstanou na Okinawě.</span> Japonci se bojí Korey a Číny

Zahraničí
24. 5. 2010 14:30
Na plakátech demonstrantů stojí jen jedno slovo: 'hněv'.
Na plakátech demonstrantů stojí jen jedno slovo: 'hněv'.

Na plakátech demonstrantů stojí jen jedno slovo: 'hněv'.Japonský premiér Jukio Hatojama naznačil, že změnil názor na odstěhování významné americké vojenské základny Futenma z ostrova Okinawa, jak se původně zavázal před volbami. Vede jej k tomu jednak březnové potopení jihokorejské vojenské lodi severokorejskou ponorkou, jednak rostoucí vojenská aktivita Číny.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je nyní v Číně, v neděli už uvítala jeho prohlášení z téhož dne, že základna se přesune jen v rámci ostrova na méně obydlenou lokalitu. Bylo to "těžké, nicméně správné rozhodnutí", zdůraznila Clintonová.

ČTĚTE TAKÉ: Okinawa protestuje proti přepisování historie

V podstatě se tedy uplatní dohoda mezi Washingtonem a Tokiem z roku 2006, i když japonská vláda naznačila, že určité změny nastanou. Podrobnosti by měla sdělit až v pátek.

Japonský premiér Hatojama.Hatojamova vláda původně od dohody chtěla odstoupit a uvažovala o úplném odchodu Američanů. To ale premiér už počátkem května označil z technických důvodů za nemožné.

V neděli Hatojama řekl, že se základna přemístí na sever ostrova, čímž vyvolal zklamání u všech jejích japonských odpůrců. Jeho obrat podle pozorovatelů u japonského veřejného mínění jen prohloubí pocit, že země má slabého premiéra. Patrně v červenci by se měly v Japonsku konat volby do horní komory parlamentu. Pokud Hatojamova Demokratická strana Japonska dopadne špatně, může to vést k jeho rezignaci.

Hatojama dnes novinářům řekl, že jeho názor na základnu ovlivnil poslední vývoj v Asii. Kromě mezikorejského incidentu, který si vyžádal přes čtyři desítky mrtvých jihokorejských námořníků, jej podle analytiků znepokojuje i rostoucí aktivita Číny, jejíž válečné lodě byly v dubnu dvakrát zaznamenány nedaleko Okinawy.

"Když člověk zváží současnou situaci na Korejském poloostrově a v Asii, domnívám se, že vůbec nejdůležitější je založit americko-japonské vztahy na důvěře, a proto jsem se tak rozhodl," řekl Hatojama.

Protest proti americkým mariňákům na Okinawě.Základna americké námořní pěchoty Futenma na Okinawě dlouhodobě představuje jeden z konfliktních bodů ve vztazích mezi USA a Japonskem. Washington a Tokio se v roce 2006 dohodly na uzavření této základny ve městě Ginowan a na jejím přemístění do přístavního města Henoko v řidčeji osídlené části Okinawy.

To vše v rámci reorganizace, která měla rovněž zahrnovat přesun až 8 000 příslušníků amerického námořnictva z Japonska na americký ostrov Guam.

Mnozí z téměř 90 tisíc obyvatel Ginowanu plán přemístit základnu vítají kvůli obavám o bezpečnost, umocněným v roce 2004 pádem vrtulníku ve městě. Již dlouhá léta je rovněž trápí nadměrný hluk z vojenské letecké dopravy.

Na Okinawě, která se nachází asi 1 600 kilometrů jihozápadně od Tokia, je rozmístěna zhruba polovina ze 47 tisíc amerických vojáků působících na japonském území, přestože plocha ostrova představuje pouhých 0,6 procenta rozlohy země. Toto historické dědictví považuje část okinawské populace za nespravedlivou přítěž.

Výcvik námořníků USA u pobřeží Okinawy.

Foto: ČTK/AP a Pentagon

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ