<span>Útok je vzkaz</span> nové vládě Pákistánu: skončete to s USA

Zahraničí
21. 9. 2008 11:57
Ozbrojenci z kmenových území podél pákistánsko-afghánské hranice.
Ozbrojenci z kmenových území podél pákistánsko-afghánské hranice.

Ozbrojenci z kmenových území podél pákistánsko-afghánské hranice.Bezostyšný pumový útok na hotel Marriott v Islámábádu je varováním islámských ozbrojenců nové pákistánské civilní vládě, že by měla ukončit už tak napjatou spolupráci se Spojenými státy v boji proti al-Kajdě a Talibanu. Na tom se shodují analytici, píše dnes agentura AP.

Sobotní masivní útok na hotel amerického řetězce zabil nejméně 50 lidí a stovky dalších zranil. Následný požár zuřil šest hodin a strávil většinu pětihvězdičkového luxusního hotelu.

Fotogalerii z místa výbuchu najdete ZDE

"Útok na hotel je vzkazem pákistánskému vedení: Ukončete veškerou spolupráci s Američany, nebo za to budete pykat," říká Brian Glyn Williams, profesor islámské historie na Massachusettské univerzitě.

Zardárí vyhlašuje boj s teroru. Týž den vybuchla bomba u Marriottu."Obě strany považují Pákistán za životně důležité bitevní pole v jejich globálním boji a pákistánští civilisté platí daň za to, že se ocitli uprostřed tohoto střetu," dodal.

Spojené státy popudily Pákistánce útoky svých bezpilotních letounů i ozbrojeného komanda na pákistánské území ze sousedního Afghánistánu. Snahou amerických útoků bylo vykořenit islámské ozbrojence, kteří si vytvořili základny v kmenových oblastech podél hranic, kde je neschůdný terén a ruka pákistánského zákona sem nedosáhne.

ČTĚTE TAKÉ: Výbuch v Islámábádu usmrtil desítky lidí
                        Pákistánští vojáci zahnali střelbou vrtulníky USA
                        USA útočí v Pákistánu, ten blokuje zásobování ISAF
                        Nový vůdce Pákistánu a americké dilema

Americké útoky v Pákistánu vyvolaly nevoli, místní tisk naplnily sloupky obviňující USA, že s Pákistánem zacházejí jako s nesvéprávnou zemí, narušují jeho svrchovanost a zabíjejí nevinné civilisty.

Vojáci USA vystrojují bombami bezpilotní letoun Predator.Podle Williamse je nové vedení Pákistánu sevřeno v kleštích mezi tlakem Spojených států, aby zakročilo proti ozbrojencům, a požadavkem al-Kajdy, aby přerušilo všechny vztahy s Amerikou.

Pákistánští oficiální činitelé americké útoky na pákistánském území ostře kritizovali a minulý týden se do Pákistánu vypravil šéf sboru náčelníků štábů americké armády Mike Mullen, aby se pokusil uklidnit pákistánský hněv.

Ve stejnou dobu ale pákistánská vláda neméně ostře vystoupila i proti druhé straně. Jen několik hodin před útokem sebevrahů na hotel Marriott prohlásil nově zvolený pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí, že bude pokračovat ve válce proti extremistům, kteří bojují proti vládním vojákům na neklidném severozápadě země.

Proti USA. Pákistánci se modlí za bezpečí bojovníků Talibanu.Tajné služby předpokládají, že právě v této oblasti se skrývá vůdce teroristické sítě al-Kajda Usáma bin Ládin, a Spojené státy dlouhou dobu tvrdí, že al-Kajda a Taliban mají v Pákistánu bezpečné útočiště, kde konsolidují své síly.

Zardárí dostal několik výhrůžek od al-Kajdy a Talibanu, o němž se předpokládá, že stál za vraždou jeho manželky, bývalé pákistánské premiérky Bénazír Bhuttové. Ta byla zabita krátce po skončení předvolebního shromáždění v prosinci loňského roku.

Minulý měsíc muž číslo dvě al-Kajdy Ajmán Zavahrí obvinil nové pákistánské vedení, že jedná v zájmu Spojených států, a vyzval své stoupence, aby proti pákistánské vládě povstali.

Pákistánská armáda a policie při ofenzívě na kmenových územích.

"Je pákistánská armáda armádou bránící muslimy, nebo prostě výzvědnou agenturou či bandou žoldáků, která muslimy zabíjí..., aby se zalíbila svým pánům, novým křižákům Bílého domu?" ptal se Zavahrí na zvukovém záznamu nahraném v angličtině, který byl umístěn na webové stránce obvykle používané islamistickými skupinami.

Hnutí Taliban v Pákistánu působí pod zastřešovací skupinou Tehríke Taliban, která vznikla v prosinci loňského roku. K ovládnutí pohraniční oblasti využila vyzkoušenou taktiku - slib obnovení práva a pořádku.

Z oblastí bojů mezi armádou a povstalci uprchlo až 300 tisíc lidí.Během měsíců přebírání kontroly terorizoval pákistánský Taliban místní obyvatele veřejným stínáním hlav lidí, obvykle těch, které obvinil ze špehování ve prospěch Spojených států.

Bojovníci Talibanu často tyto akce prováděné ve stylu popravy natáčeli na video a záznamy z krutého zabíjení kolují po tržištích severozápadního Pákistánu.

Foto: AP, Reuters a Pentagon

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ