Počet amerických vojáků, kteří byli zabiti v Afghánistánu od zahájení invaze před více než osmi lety, stoupl již na tisíc.
Podle nezávislého internetového serveru icasualties.org bylo letos v Afghánistánu zabito 54 příslušníků americké armády, čímž počet mrtvých vojáků dosáhl tisícovky. Je to výrazně méně než v Iráku, kde za osm let bojů padlo 4378 vojáků.
Nárůst počtu obětí v armádě Spojených států se časově kryje s rozsáhlou ofenzivou, kterou síly NATO v polovině měsíce zahájily v jihoafghánské provincii Hílmand, kde mají své bašty povstalci z extremistického hnutí Taliban. Vlastním bojištěm je zatím město Mardžáh.
ČTĚTE TAKÉ: Nálet NATO v Afghánistánu zabil 33 civilistů
Mocná západní přesila třetí den dobývá město Mardžáh
Der Spiegel: Kupováním talibů obelhává Západ sám sebe
Operace je jakýmsi testem nové strategie vlády prezidenta Baracka Obamy, jejímž cílem je převzít kontrolu nad baštami Talibanu a předat je pod kontrolu afghánských úřadů. Následně by se v příštím roce měly začít stahovat americké jednotky ze země.
Násilí v Afghánistánu dosahuje nejhorší úrovně od roku 2001, kdy byl svržen režim Talibanu. Pokud jde o úmrtí, byl loňský rok nejhorší jak pro civilisty, tak pro zahraniční vojáky.
Ofenziva v Mardžáhu dosáhla jistých úspěchů - jednotky NATO i USA se zmocnily klíčových oblastí, ale stále ještě je několik ohnisek povstaleckého odporu. Navíc ozbrojenci nastražili na silnicích množství bomb.
Úspěch celé operace závisí na tom, jestli spojenecké síly dokážou zabránit bojovníkům Talibanu zmocnit se znovu svých pevností a jestli zajistí, aby byly afghánské síly schopny samy zabezpečit oblast.
Podle analytiků může být Mardžáh stabilní pouze v případě, že místní vláda poskytne dostatek pracovních míst a ekonomických příležitostí obyvatelům, čímž by zanikly podmínky pro podporu militantního radikalismu.
Foto: ČTK/AP a Pentagon