V Bahrajnu chtějí odsoudit šesťáka na 15 let do žaláře

Zahraničí
22. 6. 2012 11:30
Proti sunnitskému vládci protestovaly v Bahrajnu i děti.
Proti sunnitskému vládci protestovaly v Bahrajnu i děti.

Feudální fraška. Před soudem pro mládež v emirátu Bahrajn stanul jedenáctiletý chlapec, jemuž za údajnou účast na protirežimních demonstracích letos v květnu hrozí patnáct let žaláře. Zatímco kamarádi obviněného ze šesté třídy si užívali letní prázdniny, trávil Alí Hasan svůj čas mezi čtyřmi stěnami vězení pro mládež a děsil se toho, jak jeho kauza dopadne.

Případ vzbuzuje nepochopení a kritiku nejen v demokratických státech, ale dokonce i v sousední Saúdské Arábii, absolutní monarchii, kde práva žen přípomínají v mnohém středověk. Hocha ze šesté třídy odsouzeného na dlouhé roky do vězení tam prý ale ještě neměli.

Demonstrace v Manáma (duben 2012).Žalobkyně bahrajnského soudu pro mládež klade Alímu za vinu "účast na nelegálním shromáždění" a "narušování bezpečnosti". Chlapce podle žalobkyně zadrželi 14. května, když na ulici v hlavním městě Manáma stavěl barimády z kontejnerů na odpadky a dřevěných klád.

Podle obhájců je to až směšné obvinění, protože velkými kontejnery můžou manipulovat tak dva muži, nikoli dítě.

Chlapec se ale podle soudu sám přiznal, že se ulici snažil zablokovat a dal svým kamarádům po třech dinárech (asi 160 Kč), aby mu pomohli. Alí ale tvrdí, že se přiznal pod tlakem a  jen proto, že věřil, že ho pak pustí domů.

"Den před mým zatčením byly v naší ulici nepokoje," řekl Alí britskému listu Guardian. Následující den si prý hrál s kamarády na ulici, do níž náhle vtrhla policie. Všechny děti utekly, Alí byl ale podle svého líčení tak ochromen strachem ze zbraní strážců pořádku, že se nemohl téměř hýbat. A tak ho zatkli. Od té doby vystřídal několik policejních cel, až skončil na měsíc ve vězení pro mladistvé.

Bahrajnský panovník na návštěvě v Londýně u příležitosti diamantového výročí Alžběty II. iBěhem "arabského jara" vyšly do ulic i tísíce obyvatel Bahrajnu. Protesty v této monarchii měly především náboženský charakter. Demonstrovali šíité proti sunnitům, kteří mají v královstvi moc. Sunnitů je přitom menšina (35 %), šíitů většina (65%).

Panovník, král Hámid inn Ísa al-Chalífa, nechal protesty krvavě rozehnat. Zahynulo kolem padesáti lidí. Bahrajnu při potlačování nepokojů pomohla i spřátelená Saúdská Arábie.

Bahrajnskému panovnickému domu, spojenci USA, je Alího kauza velmi nepříjemná. Negativních titulků ve světových médiích si tato zemička sestávající z 33 ostrovů v Perském zálivu užila letos už víc než dost. Mnozí proto doufají, že žaloba všechna obvinění proti jedenáctiletému chlapci stáhne. Jisté to ale není. Podle tamních ochránců lidských práv skončilo v Bahrajnu na řadu let ve vězení už několik dětí do patnácti let věku.

Soudní přelíčení s Alím Hasanem je naplánováno na 7. července.

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ