Zázrak
V Pásmu Gazy zachránili dítě z těla matky zabité raketou
26.07.2014 12:43 Aktualizováno 26.07. 14:40
V Pásmu Gazy se podařilo zachránit dítě při porodu těhotné ženy, která zemřela při izraelském náletu. Její dítě bylo živé a narodilo se předčasně, informovala zpravodajská stanice BBC. Konflikt si podle posledních informací za 19 dní vyžádal více než tisíc lidských životů.
Anketa:
Schvalujete nynější vojenskou ofenzivu izraelské armády v Gaze, včetně jejích důsledků?
-
Ne. 27 %
-
Ano. 32 %
-
Je to složité, nelze říci jednoznačně ANO či NE. 22 %
-
Je mi to jedno. 19 %
Od sobotních 7.00 platí dvanáctihodinové humanitární příměří. Mnozí Palestinci se vracejí do svých domů, další prohledávají trosky. Podle palestinských zdravotníků v nich od rána našli těla dalších 76 mrtvých.
Mezi tisícovkou obětí je 985 Palestinců, 39 Izraelců a jeden Thajec.
Mezi palestinskými mrtvými je téměř 200 dětí, uvedli palestinští činitelé. Zraněno je přes 6000 Palestinců a asi 140 izraelských vojáků, z nichž tři jsou v kritickém stavu. Z hlediska Izraele jde o nejvážnější ztráty od války s libanonským Hizballáhem v roce 2006.
Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) ohlásil v Ženevě útoky na dvě své sanitky. Zemřel při nich jeden dobrovolník. Jacques de Maio, který vede delegaci MVČK pro Izrael a palestinská území, řekl, že ambulance byly jasně označeny logem organizace.
"Útoky na sanitky, nemocnice a zdravotnický personál jsou vážným porušením válečného práva," sdělil. Kdo páteční útok spáchal, není jasné. MVČK požádal obě strany konfliktu, aby braly ohled na zdravotníky a chránily je.
Mahmúd Chaláf, který bydlí v Pásmu Gazy, uvedl, že se kvůli bojům uchýlil do křesťanského kostela a tam se pod sochou Ježíše pětkrát denně modlí muslimskou modlitbu. "Nechávají nás (křesťané) modlit se tady. Změnil jsme na ně názor. Předtím jsem je neznal, ale teď je považuji za bratry," řekl Chaláf. Pochází ze severu Pásma Gazy a musel se uchýlit do starého města v Gaze před izraelskými nálety.
Chaláf řekl, že se v řeckém ortodoxním kostele vždy otočí k Mekce, klekne si a modlí se po muslimském způsobu. Pravidelná modlitba byla v těchto dnech o to důležitější, že byl postní měsíc ramadán. V pondělí má skončit svátkem Íd al-fitr.
"Křesťané se samozřejmě nepostí, ale dávají si pozor a ve dne před námi nejedí. Když jsou s námi, nekouří ani nepijí," řekl Chaláf.
Víc než křesťané mu vadí stres z bojů. "Za normálních okolností jsem praktikující muslim, ale v době tohoto ramadánu jsem ve dne kouřil a ani jsem se nepostil ze strachu, který vyvolává válka," přiznal Palestinec. Ostatní se domnívají, že Íd al-fitr oslaví s křesťany. Nebude to prý však ani tak oslava konce půstu jako obvykle, ale spíš připomínka mrtvých.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.