Asistent ruského poslance přišel o život u syrské Palmýry, kde bojoval v žoldnéřské jednotce stejně jako předtím v Donbasu na východě Ukrajiny. Poslanec Michail Děgťarjov potvrdil, že Sergej Morozov (38) byl jeho přítel a že byl zabit v březnových bojích o Palmýru, nakonec osvobozenou od bojovníků radikálního Islámského státu.
Informace vyvolala v ruských médiích rozruch, oficiálně totiž v Sýrii působí pouze ruské letectvo a malý počet příslušníků speciálních sil. Moskva popírá nasazení svých jednotek do pozemních operací. Za verbování žoldnéřů hrozí podle ruských zákonů postih.
Ale již dříve se v ruském tisku objevily informace, že na straně prezidenta Bašára Asada válčí i takzvaná Vagnerova jednotka o síle až 2500 mužů. Vagner se podle serveru Fontanka.ru ve skutečnosti jmenuje Dmitrij Utkin a jeho soukromá armáda, která v Sýrii ztratila již desítky padlých, využívá k výcviku polygon Molkino na jihu Ruska. Tam působí i speciální jednotky armádní rozvědky GRU, která má podle listu RBK Vagnerovu skupinu na starosti. Náklady na roční nasazení žoldnéřské jednotky list odhadl na 5,1 miliardy až 10,3 miliardy rublů (asi 1,9 až 3,9 miliardy korun).
Medaili za statečnost i s potvrzením o vyznamenání za zásluhy o vlast podepsaným prezidentem Vladimirem Putinem dostali pozůstalí po Morozovovi, stejně jako rodina Maxima Kolganova (38), který byl zabit v únoru v bojích s povstalci u Halabu. Podobně jako i v dalších případech jejich rodiny dostaly pokyn o těchto úmrtích mlčet. A přinejmenším v jednom případě získali pozůstalí od státu odškodnění v přepočtu asi 2,4 milionu korun.
Kolganovovi 3. února kulka prostřelila ochrannou vestu i srdce, Morozov zemřel 9. března cestou do nemocnice.
"V posledních letech se vrátil ke svým kozáckým kořenům a přestěhoval se na Kubáň. Určitě nebyl voják, byl to jednoduchý kluk, rodinně založený, drobný podnikatel. Několik let jsem s ním nebyl ve styku. Vím, že odjel jako dobrovolník na Donbas, kde bojoval na straně povstalců," řekl Děgťarjov agentuře RIA Novosti.
Bývalý ruský důstojník a dobrovolník z ukrajinského konfliktu s přezdívkou Kapa řekl, že se také kamarádil s Morozovem, jakož i s dalšími Rusy, kteří bojovali na Ukrajině a pak se vydali s Vagnerovou jednotkou do Sýrie. Morozov byl podle něj po návratu do Ruska rozčarován, odmítl nabídku zapojit se do výnosného podnikání a přidal se ke kamarádům bojujícím v Sýrii. Podle Kapy se totiž ukázalo, že Syřané, nehledě na ruskou leteckou podporu, nejsou s to sami na zemi efektivně válčit.
Roli ruských žoldnéřů v pozemních operacích potvrdil tucet dalších anonymních zdrojů obeznámených se situací. Kreml, ministerstvo obrany i syrské úřady na dotazy, co je na tom pravdy, neodpověděly.
V ruském parlamentu mezitím probíhá schvalování předlohy zákona, který umožní uzavírat s vojáky krátkodobé kontrakty na plnění úkolů v boji s terorismem v zahraničí, což umožní zlegalizovat ruské dobrovolníky v Sýrii, připomněl list Gazeta.ru.