Ve snaze najít další přeživší pondělního lodního neštěstí na jihočínské řece Jang-c-ťiang dnes záchranáři vyřízli tři otvory do trupu plavidla. Z útrob lodi vytahovali ale jen mrtvé, jejichž počet vzrostl na 75. Po nehodě se podařilo zachránit pouze 14 lidí, dalších 367 se pohřešuje a naděje na jejich záchranu je prakticky nulová.
Záchranáři doufali, že někteří lidé mohli přežít ve vzduchových kapsách lodi, která se obrátila dnem vzhůru. Aby pátrání po nich usnadnili, otevřeli dnes trup lodi, kterou zároveň stabilizovali za pomoci jeřábu.
Ani tento krok ale úspěch nepřinesl, od úterý z plavidla nebyl vytažen nikdo živý. Záchranáři otvory vyříznuté do trupu následně zase svařili, aby udrželi stabilitu a plovatelnost lodi. Čínské úřady ještě pátrání oficiálně neukončily, naděje na objevení někoho živého je ale minimální.
Plavidlo prohledává také více než 200 potápěčů, kteří pracují pod vodou na tři směny a prozkoumávají kajutu po kajutě. Těla mrtvých jsou dopravována do krematoria ve městě Ťien-li, kam se začínají sjíždět příbuzní k identifikaci svých blízkých.
Rodinní příslušníci se dožadují odpovědí
Příbuzní řady lidí, kteří byli na palubě lodi, rovněž ve středu večer poblíž místa neštěstí protestovali proti nedostatku informací o nehodě. Demonstranti prorazili policejní kordony ve městě Ťien-li a poté se vydali ke břehu řeky. Rodiny žádají mimo jiné zveřejnění seznamu cestujících z lodi a ptají se, proč většina zachráněných jsou členové posádky, včetně kapitána a hlavního inženýra. Chtějí vědět, proč se plavidlo tak rychle potopilo a proč posádka nevyslala nouzové volání, když přitom kapitán lodi a hlavní inženýr měli dostatek času, aby si oblékli záchranné vesty.
Někteří příbuzní se domnívají, že kapitán chyboval, když s lodí při prvních známkách bouře nezamířil ke břehu. Plavidlo nebylo navrženo, aby vydrželo tak silný vítr jako oceánské lodi. Podle čínských meteorologů přitom vichr v době neštěstí dosahoval 130 kilometrů v hodině.
Čínská vláda dnes slíbila, že nebude zatajovat žádné informace z vyšetřování nehody. Prezident Si Ťin-pching dnes rovněž svolal mimořádnou schůzku vedení vládnoucí komunistické strany, která se má katastrofou zabývat.
Výletní loď plula po řece z východočínského Nankingu do středočínského Čchung-čchingu. Potopila se během silné bouře v pondělí kolem půl desáté večer místního času, nedaleko města Wu-chan v provincii Chu-pej. Její ztroskotání se pravděpodobně stane nejhorším námořním neštěstím v Číně za posledních 70 let.
Na palubě lodi bylo 456 lidí. Podle kapitána a hlavního inženýra se plavidlo potopilo během jedné či dvou minut poté, co ho údajně zasáhlo tornádo. Posádka nevyslala nouzové volání; neštěstí ohlásilo až sedm přeživších z lodi, kteří po jejím potopení doplavali na břeh.
V trupu čínské lodi nalezli desítky těl. Hledají přeživší
Zahraničí
4. 6. 2015 08:19Počet objevených mrtvých narůstá, ale stále se pohřešují stovky lidí.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Stringer, Ng Han Guan