Syrští aktivisté bijí na poplach kvůli nové politice internetové služby pro sdílení videí YouTube. Síť se rozhodla odstraňovat ze svých serverů videa zobrazující násilí a terorismus, a v důsledku toho mizí obrazové dokumenty o sedmiletém syrském konfliktu. Ohroženy jsou podle syrských aktivistů statisíce videí, která dokládají masové porušování lidských práv v Sýrii a mapují jeden z nejkrvavějších válečných konfliktů posledních let.
Syřané, kteří se zabývají sběrem válečných dokumentů, se nyní horečně snaží nalézt alternativní úložiště, kam ohrožená videa umístit. Jsou si ale vědomi, že obrovskou infrastrukturu YouTube s jejím dosahem a uživatelskými možnostmi nemůže nic nahradit.
Hlavním organizátorem dokumentačních archivů je společnost Syrian Archive založená v roce 2014. Její zakladatel Hádí Chatíb řekl, že pořizováním videí o průběhu války se zabývá zhruba 900 skupin a jednotlivců, kteří se pohybují v terénu. Obrazová dokumentace konfliktu je tak mimořádně rozsáhlá.
Od června, kdy YouTube začal strojově odstraňovat násilná videa ze svých serverů, bylo podle Chatíba uzavřeno 180 videokanálů, které obsahovaly záběry ze Sýrie. Organizace Syrian Archive se zasadila o znovuotevření dvaceti z nich, a zachránila tak kolem 400 tisíc videosouborů. Dalších 150 tisíc je ale v ohrožení a služba YouTube, kterou vlastní internetový gigant Google, jejich obsah prý zkoumá.
"Nic zatím nebylo definitivně ztraceno. Situace je ale velmi vážná, protože YouTube nemá alternativu," řekl AP Chatíb.
Středisko pro dokumentaci a videa (VDC), které se shromažďováním syrských videí rovněž zabývá, přestává YouTube využívat a zakládá vlastní internetovou platformu. "Riziko je příliš velké, službě YouTube už nevěříme," řekl šéf VDC Husam Katlábí.
Záběry umístěné na YouTube jsou podle AP nicméně stále jedním z mála prostředků, jak na krutosti války upozornit. Video zobrazující zkrvavené dítě v troskách syrského Halabu (Aleppa) loni zhlédlo kolem 4,3 milionu lidí.