Japonec či Jordánec
Válka nervů o zajatce islamistů. Koho dnes podřežou?
29.01.2015 10:30 Aktualizováno 29.01. 16:02
Jordánský armádní pilot, jehož zadržují radikálové z organizace Islámský stát (IS), bude zabit, pokud se do západu slunce neuskuteční výměna za iráckou teroristku vězněnou v Jordánsku. Říká to hlas na nové nahrávce, který údajně patří dalšímu rukojmímu islamistů, japonskému novináři Kendžimu Gotoovi. Jordánsko ale k žádné výměně rukojmích nepřistoupí, dokud nedostane důkaz, že je zadržovaný pilot stále naživu.
"Jsem Kendži Goto. Toto je audionahrávka, o níž mi řekli, abych vám poslal. Pokud Sadžída Rišávíová nebude 29. ledna do západu slunce podle času v (severoiráckém) Mosulu připravena na turecké hranici k výměně za můj život, jordánský pilot Maáz Kasásba bude okamžitě zabit," tvrdí hlas. Nahrávka se dnes objevila na internetové stránce YouTube.
Jak uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga, experti videozáznam stále zkoumají, nicméně "na základě všech shromážděných informací si myslíme, že existuje vysoká pravděpodobnost, že hlas patří panu Gotoovi". Sedmačtyřicetiletý japonský novinář a dokumentarista odjel do Sýrie loni v říjnu. Údajně se chtěl pokusit o vyjednání propuštění Haruny Jukawy, dalšího Japonce drženého islamisty.
Gotoova rodina již několikrát v emotivních prohlášeních vyzvala japonskou vládu, aby zajistila novinářovo propuštění a návrat domů.
Mluvčí jordánské vlády Muhammad Mumání ve středu řekl, že Ammán je připraven odsouzenou ženu propustit výměnou za jordánského armádního pilota, kterého IS zajal loni v Sýrii. Dnes nicméně uvedl, že k výměně rukojmích nedojde, dokud Jordánsko nedostane důkaz, že je Kasásba stále naživu. Podle agentury AP je Iráčanka Rišávíová stále v Jordánsku, a pravděpodobnost, že se výměna stihne do termínu, který stanovil IS, je tak velmi nízká.
Jordánská vláda prý úzce spolupracuje se svými japonskými kolegy. Audionahrávka ale nijak nenaznačuje, že by islamisté měli zájem také o výměnu za jordánského pilota, mluví jen o Iráčance za japonského novináře. Jordánci nicméně považují propuštění Kasásby za svou prioritu.
Iráčanka Rišávíová si odpykává v Jordánsku trest za spoluúčast na atentátech na ammánské hotely v roce 2005. Byla odsouzena k trestu smrti, i když své nálože neodpálila. Při útocích zahynulo šedesát lidí.
Kasásba padl do zajetí IS, když se jeho letadlo loni v prosinci zřítilo nad severem Sýrie. Islamisté tvrdí, že stroj sestřelili.
Radikálové zajali loni v Sýrii kromě Gotoa právě i Harunu Jukawu. Chtěli za ně původně dvě stě milionů dolarů, nejspíš ale Jukawu už zabili. V sobotu se totiž objevilo video, na němž Goto drží snímek mrtvého Jukawy a viní z jeho smrti japonského premiéra Šinzóa Abeho. Na tomto videu se už nehovoří o výkupném, ale o výměně zbývajícího rukojmího za Rišávíovou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.