Islamisté, kteří před dvěma týdny obsadili město Marawi na jihofilipínském ostrově Mindanao, se na dlouhé obléhání připravili. V mešitách, podzemních tunelech a sklepích mají zásoby zbraní a jídla. Podle prezidentova mluvčího v bitvě zemřelo 120 islamistů a 38 členů ozbrojených složek.
Mezi několika stovkami ozbrojenců jsou bojovníci z Indonésie, Malajsie, Indie, Saúdské Arábie, Čečenska a Maroka. Bitva o Marawi vzbudila obavy, že si tito krajně radikální islamisté napojení na teroristickou organizaci Islámský stát budují na ostrově Mindanao základnu pro oblast jižních Filipín.
Boje o Marawi se rozhořely před dvěma týdny po neúspěšném zásahu bezpečnostních složek na předpokládaný úkryt Isnilona Hapilona, velitele teroristické skupiny Abu Sayyafa. Na Hapilona, který je na seznamu nejhledanějších teroristů amerického ministerstva zahraničí, je vypsána odměna pět milionů dolarů (118 milionů Kč).
Vyšší důstojníci agentuře Reuters řekli, že je ve městě stále uvězněno 500 až 600 civilistů, a proto islamisté filipínské armádě tak dlouho vzdorují. "Objevily se komplikace: nepřítel využívá civilistů a sakrálních staveb, může držet rukojmí... bitvu komplikují i další faktory, je to přece jen městský terén," uvedl na tiskové konferenci brigádní generál Restituto Padilla. Podle něj protivník drží už méně než deset procent města.
Prezident v sobotu uvedl, že město bude osvobozeno do tří dnů, na což vojáci, kteří znají situaci na místě, pohlížejí skepticky. Generálmajor Carlito Galvez uvedl, že uvnitř města se nachází až 200 bojovníků, kteří jsou na obléhání připraveni. "I kdyby bojovali dva měsíce, nebudou hladovět," konstatoval na tiskové konferenci. Řekl také, že islamisté před obsazením města o 200 tisících obyvatelích umístili zásoby v mešitách a náboženských školách.
V jihofilipínské provincii Mindanao žije silná muslimská menšina. Působí tam kolem desítky islamistických povstaleckých skupin jako Abu Sayyafa, Fronta islámského osvobození Morů (MILF) či militantní skupiny Maute.