Válka v Iráku už nepolyká miliardy, ale <span>biliony dolarů</span>

Zahraničí
11. 3. 2008 09:04
Válka v Iráku přijde Američany do roku 2017 hodně draho...
Válka v Iráku přijde Američany do roku 2017 hodně draho...

Válka v Iráku přijde Američany do roku 2017 hodně draho...„Vietnam na písku" se znovu prodražuje. Sama válka v Iráku přijde Spojené státy podle studie laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stiglitze a přední expertky na veřejné finance Lindy Bilmesové na dvanáct miliard dolarů měsíčně (téměř 200 miliard Kč). Do roku 2017 podle těchto expertů stoupnou výdaje na pět bilionů dolarů ročně.

Konflikty v Iráku a Afghánistánu se stanou finančním bezedným sudem. Podle autorů knihy Válka za tři biliony dolarů (The Three Trillion Dollar War) Josepha Stiglitze a Lindy Bilmesové bude souhrn hospodářských a sociálních výdajů za konflikty v Iráku a Afghánistánu do roku 2017 činit pět bilionů dolarů (90 bilionů korun).

Jen letos stál každý měsíc irácké války daňové poplatníky supervelmoci dvanáct miliard dolarů, což je oproti invaznímu roku trojnásobek. Od letoška by měli Američané zaplatit podle propočtů Stiglitze a Bilmesové 1,7 až 2,7 bilionu dolarů každý rok.

Nedají se počítat jen zničená vozidla a vojenský materiál.Když se sečtou hospodářské a sociální (například lékařské zaopatření veteránů) výdaje, znásobí se tento obnos ještě jednou.

Čísla v kupce čísel

Rozpočtový výbor Kongresu Spojených států přišel s odhadem výdajů na obě současně vedené války. Zákonodárci došli k číslu 1,2 až 1,7 bilionu dolarů. Z toho Irák spolkne tři čtvrtiny.

V knize Válka za tři biliony dolarů se nositel Nobelovy ceny Stiglitz a Bilmesová nezaměřují jen na čistě vojenské výdaje. Započítávají i výdaje na diplomatický sbor, rekonstrukci obou zničených zemí a další s válkou spojené a často přehlížené položky.

Oba ekonomové však mluví o svých výpočtech jako o zdrženlivých, protože prý existuje mnoho „skrytých výdajů", které zcela pominuli. Například splácení dluhů se ve studii vůbec neobjevuje.

Rozdíly mezi oficiálními čísly a údaji ze studie Stigiltze a Bilmesové vyplývají z odlišností v základních hypotézách a scénářích. Ale i američtí vládní kontroloři a účtaři (Government I klid v Afghánistánu se musí zaplatit. Pomáhají také spojenci z NATO.Accountability Office; GAO) vycházejí z obrovských čísel. A ani v jedné zprávě nejsou obsaženy výdaje ostatních států.

Tiskový mluvčí Mezinárodního měnového fondu (International Monetary Fund) Niels Buenemann řekl, že se ještě nikdo dodnes nepustil do počítání celkových výdajů na válku v Iráku.

Škody během bombardování na začátku války v roce 2003, žhářství a rabování, zdevastované inženýrské sítě, zničený ropný průmysl, nespočetné továrny, nemocnice a školy v troskách. To všechno se bude muset zaevidovat a spočítat. A nikdo neví, do jakých výšin se finální účet zaslaný do Bílého domu a jeho spojencům vyšplhá.

Foto: AP

Další čtení

Dalajlama oslavil 90. narozeniny, do Dharamsály přicestoval herec Gere

Zahraničí
6. 7. 2025

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ