Válka v Sýrii trvá. Od dobytí Aleppa už je ale jiná

Zahraničí
13. 3. 2017 19:05
Aleppo.
Aleppo.

Muhammad Bakdul se o pádu Aleppa dozvěděl v Bejrútu, kam v roce 2012 i s rodinou uprchl. Když loni v prosinci armáda východní část města dobyla, vydal se zpět, přesvědčen, že konec války je blízko. Když spatřil východní čtvrtě v troskách, otevřel si obchod se stavebninami, před kterým je pořád plno. Muhammad prchal v době, kdy povstalci obsadili východní část města a režim prezidenta Bašára Asada se pod jejich tehdejší silou třásl. V pondělí se situace obrátila.

Za začátek syrského konfliktu bývá označován 15. březen 2011. Tehdy začaly protesty, jež vláda násilně potlačila, čímž vyvolala ozbrojený odpor. Válka, která následovala a dál pokračuje, je považována za nejničivější od začátku 21. století.

Boj o východní Aleppo byl největším střetem armády a jejích spojenců s povstalci. Zbytek země se stále potýká s boji, do nichž jsou zapojeny místní povstalecké skupiny i radikálové, za nimiž stojí Turecko, státy Perského zálivu a západní země. Za obrat na bojišti syrská armáda vděčí pomoci Ruska a Íránu. Válka není zdaleka u konce, ale režim v ní má teď navrch a chce získat rovněž území obsazená bojovníky radikální organizace Islámský stát (IS).

Bod obratu

Muhammad je ale optimista, stejně jako mnozí další lidé v Aleppu. "Myslím, že se blíží konec války. Lidi už jsou unavení, chtějí žít doma, ne pořád jen utíkat," řekl dělník Bráhím Amúra, který se podílí na bourání stropu v domě v povstalecké čtvrti Karm al-Džabal. Palbu, která se odtud ozývala ještě nedávno, nahradilo vrčení míchaček a generátorů.

Ulicemi stále projíždějí vojenská auta se syrskými a ruskými vojáky. Všude jsou portréty Bašára Asada a ruského prezidenta Vladimira Putina. Město se snaží zlikvidovat veškeré zbytky demarkační linie, která oddělovala vládní část města od povstalecké. Ta první byla zkázy ušetřena, zatímco v té druhé jsou domy těžce poškozeny bombardováním.

Voda je v Aleppu vzácná a lidé s kanystry na ni stojí fronty. Správa slibuje, že vodní řad bude znovu zprovozněn, protože armáda porazila IS v místě hlavního vodního zdroje pro Aleppo vzdáleném 90 kilometrů od města. Dodávka elektřiny je téměř trvale přerušena, nahrazují ji však generátory.

Zástupce guvernéra provincie Halab Abdalghaní Kasab řekl, že "sjednocení města Aleppo je v syrské krizi bodem obratu". Lidé jsou podle něj plní energie a optimismu. "Rekonstrukce bude dlouhá, ale budeme tvrdě pracovat," řekl.

Zemřela "matka" Aleppo 

Povstalci, kteří v prosinci boj prohráli, se přesunuli do venkovských oblastí v blízkosti Aleppa a nálada panující mezi nimi je jiná. "Aleppo byl matkou všech revolucionářů. Když jsme o něj přišli, bylo to stejné, jako když zemře matka," řekl abú Marja, který je jedním z povstalců.

Odborník na Sýrii z univerzity v Edinburghu Thomas Pierret řekl, že Aleppo byl pro opozici nadějí na to, že se "prosadí jako alternativa režimu" "Tato naděje se v prosinci rozplynula a opozice se ocitla na okraji dění," sdělil Pierret.

"Opozice snila o tom, že v Aleppu zřídí administrativu, která bude konkurovat Damašku, ale porážka toto odhodlání narušila. Vzdává se stále častěji i v okolí Damašku," řekl Fabrice Balanche z Washingtonského institutu. Podle něj má teď vláda v rukou 36 procent syrského území, teroristé z IS 29 procent, Kurdové 23 procent a povstalci 12 procent.

Po porážce v Aleppu povstalecké skupiny přistoupily na vyjednávání se zástupci vlády, upozornil Balanche. Vůbec poprvé tak v lednu začali za prostřednictví Ruska a Turecka vyjednávat.

Aleppská radnice se snaží vyvolávat dojem návratu k normalitě a u jednoho z mostů nechala vysadit citroníky a oranžovníky. "Vrací se dřívější život," říká zaměstnanec radnice Muhammad Džásim Muhammad, který stromky chodí zalévat.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK , ABACA/AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ