Bombardování Aleppa zdaleka nepostihuje jen vojáky jedné či druhé strany. Často jsou mezi oběťmi civilisté a výjimkou nebývají ani děti nebo ženy. Filmař Waad Al-Kateab se za pomocí krátkých filmů snaží autentickými záběry přiblížit žalostnou situaci panující ve městě. Tentokrát byl u toho, když lékaři pomáhali s porodem ženě, která byla zasažena šrapnelem pocházejícím z barelové bomby.
Jde o silné záběry přímo z "operačního sálu", který ovšem nemá s tím, jak ho známe z českého prostředí, nic společného. Špína, potůčky krve na zemi a všudypřítomný strach. Na lůžku bojuje Mayissa o život svůj i dítěte. Krátce před porodem ji zasáhl úlomek barelové bomby, která byla jednou z mnoha, jež dopadla na Aleppo během nedávné ofenzivy. Docházelo i k dvěma stům vzdušným náletům za jediný den.
Záběry Al-Kateaba, které uveřejnila televize Channel 4, nejsou nijak redukovány. Ukazují válku v celé její krutosti a syrovosti. Díky nim je však možné nahlédnout i do míst, do nichž by se zahraniční televizní štáb jen stěží dostal. Filmař se průběžně snaží zaznamenávat nemocniční prostředí a přibližuje konkrétní příběhy lidí.
Mladá matka Mayissa zasažená bombou měla obrovské štěstí. Ona i dítě díky obětavosti místních lékařů a zdravotních sester přežily. A to přesto, že novorozeně mělo namále. Po dlouhém oživování se však poprvé nadechlo a otevřelo oči. Během krátké chvíle se tak narodilo podruhé.
Ničivost náletů se v této oblasti zvýšila po loňském zapojení Ruska, které letecky podpořilo syrského prezidenta Bašára Asada. Letošní červenec byl podle syrsko-americké zdravotnické společnosti (SAMS) zvláště tragický. Nemocniční zařízení v zemi se stala ve 43 případech místem, kam dopadly bomby, to je jednou či dvakrát za den. I to je důvod, proč se místní obyvatelé dokonce na pěti místech v Sýrii vzbouřili proti zřízení polních nemocnic v jejich lokalitě. Syrská ozbrojená opozice totiž podezřívá Rusko ze záměrného bombardování zdravotních zařízení.
Za pět let občanské války v Sýrii padly za oběť stovky tisíc lidí a z původních jedenácti milionů obyvatel se dala takřka polovina na útěk. Samotné Aleppo, které bylo největším městem v zemi, se poprvé stalo terčem bombardování před čtyřmi roky. Nyní je z něj epicentrum války, peklo na zemi.
PODÍVEJTE SE, JAK TAKÉ MŮŽE PROBÍHAT POROD