Vojáci USA si prý spletli kameru s raketometem: 12 mrtvých
06.04.2010 10:28
Skupina WikiLeaks zveřejnila video pořízené v roce 2007 na palubě amerického vrtulníku při bojové akci v Bagdádu. Posádka si vyžádala na velitelích povolení střílet do skupiny údajně ozbrojených lidí, v níž byli dva pracovníci agentury Reuters, jejichž vybavení pilot považoval za zbraně. Při incidentu zemřelo asi 12 osob. Americká armáda potvrdila, že je video pravé.
WikiLeaks zveřejňuje citlivé materiály získané od vlád nebo jiných organizací, přičemž chrání své zdroje. Jejími zakladateli jsou čínští disidenti, ale také novináři nebo matematici z Asie, Evropy i USA.
ČTĚTE TAKÉ: Další skandál britské armády. Vojáci týrali 33 Iráčanů
Výbuchy u ambasád v Bagdádu, nejméně 30 mrtvých
Záběry z Bagdádu zachycují celou akci včetně palby na dodávku, která na místo přijela a jejíž posádka se snažila z místa odvézt raněné. Osádka vrtulníku velení tvrdila, že je to zřejmě další skupina povstalců, která přišla posbírat zbraně. V autě byly dvě děti, jež pak našli raněné američtí vojáci, kteří na místo přijeli v obrněném autě. Když to oznámili do vysílačky, odpověděl jeden z vojáků na příjmu, že je to chyba nepřítele, "že vodí děti na bojiště".
Incident se stal v červenci 2007 a oba zaměstnanci Reuters při něm zahynuli. Materiály z Bagdádu jsou technicky kvalitní, jsou i ozvučené a armáda už potvrdila, že jsou pravé. Členové WikiLeaks si nedávno stěžovali, že je americká vláda nechává sledovat a že jim vyhrožují i vlády jiných států.
Záběry z Bagdádu skupina představila v pondělí na tiskové konferenci ve Washingtonu. Mluvčí americké armády Shawn Turner řekl, že vojsko incident z roku 2007 vyšetřilo. Vojáci prý byli přesvědčeni, že bojují proti skupině povstalců, a netušili, že jsou na palubě vrtulníku lidé s kamerou a mikrofonem. "Litujeme ztráty nevinných životů, ale tento incident byl okamžitě vyšetřen a nikdy jsme neměli v úmyslu ho tajit," řekl Turner. Posádka vrtulníku prý považovala vybavení kameramana za raketomet.
Šéfredaktor Reuters David Schlesinger řekl, že záběry dokazují nebezpečí, jemuž novináři čelí ve válečných zónách.
Foto: ČTK/AP, Wikileaks
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.