<span>Volby na Tchaj-wanu</span>: drtivě vyhrála opozice

Zahraničí
12. 1. 2008 16:19
Opozice slaví drtivé vítězství v tchajwanských volbách.
Opozice slaví drtivé vítězství v tchajwanských volbách.

Opozice slaví drtivé vítězství v tchajwanských volbách.Opoziční nacionalistická strana Kuomintang drtivě zvítězila v sobotních parlamentních volbách na Tchaj-wanu. Podle ústřední volební komise získala v Zákonodárné radě 81 ze 113 křesel, zatímco dosud vládní Demokratická pokroková strana jen 24. O zbytek se podělily menší strany. Předseda demokratů a zároveň prezident ostrova Čen Šuej-pien v reakci na porážku odstoupil z vedení strany.

Úspěch opozice může podle analytiků znamenat zlepšení dosavadních napjatých vztahů Tchaj-wanu s Čínou. Kuomintang na rozdíl od Demokratické pokrokové strany totiž usiluje o užší vztahy a větší dialog s Pekingem.

Předseda Kuomitangu Wu Po-siung na tiskové konferenci ještě před vyhlášením konečných výsledků poděkoval voličům za jejich hlasy. "Dali jste nám důvěru, ale naše radost smí trvat jen jednu noc. Zítra se už musíme chopit naší zodpovědnosti. Slibujeme vám, že nezneužijeme moci většiny, ale využijeme ji ke stabilizaci společnosti, a že budeme respektovat menšinu v parlamentu," prohlásil.

Prezidentský kandidát vítězné strany Ma Ying-jeou.Podle agentury AP se ve výsledku hlasování zřetelně odrazila nepopularita současné hlavy státu, které kritici vytýkají vyhrocení vztahů s Čínou a zároveň ztrátu konkurenceschopnosti tchajwanské ekonomiky.

Čen Šuej-pien vzal prohru své strany na sebe. "Měl bych a jsem ochoten nést veškerou odpovědnost. S okamžitou platností odstupuji z funkce předsedy. Cítím se zklamán a zahanben výsledky voleb," řekl Čen podle AFP již po zveřejnění částečných výsledků, které naznačily drtivou porážku.

Neúspěch demokratů v sobotních volbách nemusí být poslední. Za dva měsíce, 22. března, se na Tchaj-wanu mají konat prezidentské volby a podle předvolebních průzkumů vede v preferencích s náskokem 20 procent kandidát nacionalistické strany. Prezident Čen po dvou funkčních obdobích již kandidovat nemůže.

Tchaj-wan se oddělil od Číny po skončení občanské války v nejlidnatější zemi světa v roce 1949, Peking ho však i nadále považuje za svou odpadlickou provinci. Své nároky na Tchaj-wan je Čína údajně připravena uplatnit i použitím zbraní, jak čas od času deklaruje. Na ostrov neustále míří z kontinentu několik stovek raket a čínská armáda pořádá pravidelně mohutná cvičení, aby tchajwanskému obyvatelstvu připomněla realitu.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ