Vymývání mozků, sebevražední atentátníci. Trudný osud dětí IS

Zahraničí
22. 5. 2017
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Když bojovníci Islámského státu zemřou, jejich děti většinou čeká vězení nebo vymývání mozků. Teroristé je používají jako vojáky či dokonce sebevražedné atentátníky. Zahraniční bojovníci mají v Sýrii asi tisíc dětí. Zfanatizovaná "lvíčata kalifátu" se nejspíše jednou vrátí domů a představují velkou hrozbu.

Tříletý Tamim Džabudi strávil už druhé narozeniny po sobě ve vězení. Oba jeho tuniští rodiče bojovali za Islámský stát v Libyi, kde je zabil spojenecký nálet. Osiřelý Tamim skončil ve věznici Mitiga v metropoli Tripolisu, stejně tak 43 dalších dětí a žen, většinou příbuzných zabitých džihádistů.

Když se o situaci dozvěděl Tamimův děd Fauzi Trabelsi, snažil se vnuka dostat zpět do Tuniska, avšak bez úspěchu. "Když bude vyrůstat ve vězení, jaký asi bude jeho postoj k domovské vlasti?" citovala ho reportérka agentury AP, která vězení navštívila. Domluva mezi tuniskými úřady a libyjskými milicemi je složitá. Milice berou děti džihádistů jako oběti, ale také potenciální hrozbu. Když džihádisté zemřou, uváznou jejich děti v neřešitelné situaci. Pokud je zadrží nepřátelé IS, skončí většinou ve vězení, bez ohledu na věk. Tamim je na tom ještě relativně dobře. Jiné děti mužů a žen, kteří se přidali k Islámskému státu, stihl mnohem horší osud než "pobyt" v libyjské věznici.

Existují důkazy, že teroristé IS používají děti ve věku od devíti let jako vojáky, sebevražedné atentátníky nebo dokonce popravčí. Jsou to zoufalé metody, k jakým se uchýlilo třeba nacistické Německo v poslední fázi druhé světové války, kdy na bojištích umírali i čtrnáctiletí chlapci. Dětské vojáky používaly také africké milice během občanských válek či irácký diktátor Saddám Husajn. Islámský stát ale nemá v moderní historii konkurenci co do rozsahu a intenzity tréninku a zapojení dětí do bojových operací, říká Nikita Maliková, autorka knihy Děti Islámského státu. Na území kalifátu navíc žije podle odhadů na 500 tisíc chlapců mladších osmnácti let. Mnozí z nich se dostali do spárů IS a musejí podstoupit vymývání mozků a mnohdy brutální trénink.

Lvíčata kalifátu

Záběry z dětských výcvikových středisek Islámského státu jsou obzvláště znepokojivé a obletěly celý svět. Teroristé děti odmalička indoktrinují nenávistnou ideologií a používají k tomu také počítačové hry či mobilní aplikace, jak už loni varoval John Dorrian, mluvčí mezinárodní koalice proti IS. Při jedné z takových her si například děti školního věku mohly vyzkoušet simulovaný útok na západní cíle, jako jsou Big Ben nebo Eiffelova věž. Hra je naváděla, aby se o to pokusily třeba letadlem jako al-Kajda při útocích z 11. září 2001. Experti varují, že je to může poškodit na celý život. "Velice nás trápí, jakou škodu to páchá na jejich myslích. Je to opravdu vážná věc a musíme to zvrátit, jakmile ta území dobudeme zpět," řekl Dorrian.

Džihádisté to posunuli ještě mnohem dále, o čemž svědčí třeba šokující video, na němž čtyřletý chlapeček známý jako Isa Dare nechává na dálku explodovat auto, ve kterém sedí zajatci. Islámský stát investuje do výchovy budoucích radikálů hodně peněz a energie. "Dává to strategický smysl. Donutili je slíbit jim věrnost ve velmi zranitelném věku, čímž získávají nebezpečnou generaci velmi traumatizovaných bojovníků, které dokážou donutit k extrémnímu násilí," řekla Maliková listu The Times.

Řada dětí byla nelítostně poslána na smrt. "Když nás vybrali do skupiny dvaceti sebevražedných atentátníků, dostali jsme intenzivnější náboženský trénink. V tu chvíli už nešlo o naše pocity. Museli jsme to prostě přijmout," popsal praxi pro Times patnáctiletý Mohammed Ahmed Ismael. Příslušníci kurdské jednotky ho loni zadrželi ve městě Kirkúk, kde se chtěl odpálit. Na poslední chvíli z něho strhli sebevražednou vestu s výbušninou. Jeho bratranec se téže noci odpálil na jiném místě ve městě. Mohammed skončil ve vězení, kde krátce poté začal ostatním dětským vězňům kázat o radikálním islámu. Hrozí mu nejméně desetiletý trest. "Kdybychom ho pustili, běžel by okamžitě zpět k IS," říká správce věznice. Dalším z vězňů je desetiletý chlapec, který při výrobě bomby přišel o zrak a obě ruce. Předčasná exploze nálože navíc zabila jeho rodiče. Zbytek života nejspíše stráví ve vězení.

Děti bojovníků IS a jejich manželek přitom mají pro organizaci mimořádný symbolický význam. Je to budoucnost džihádu, "lvíčata kalifátu", jak zní oficiální název dětské sekce bojových jednotek Islámského státu. Teroristé také chtějí zabrané oblasti zalidnit ideologicky spřízněným obyvatelstvem. Rozjeli proto propagandu, pomocí níž lákali do Sýrie a Iráku mladé ženy i muže a žádali je, aby na území samozvaného kalifátu založili rodinu a stali se "pravými muslimy".

Utopie extremistů

Videa islamistů ukazovala domy, v nichž budou noví osídlenci bydlet, nebo špičkové zdravotnické zařízení v syrském městě Rakka, kde mohou ženy bez obav porodit. Bojovníci na záběrech rozdávali dětem v ulicích sladkosti. Mnozí muslimové z celého světa výzvu vyslyšeli. Podle odhadů britské nadace Quilliam, jež džihádisty monitoruje, bylo jednu dobu na území IS těhotných třicet tisíc žen.

Jenže realita vypadá úplně jinak než videa radikálů. Islámský stát je dlouhodobě na ústupu a životní podmínky v jeho državách jsou katastrofální, lékařská péče je stěží dostupná. Na mnoha místech dochází jídlo a pitná voda. Značná část zahraničních bojovníků vydrží sotva pár měsíců, protože ve válce slouží jako potrava pro děla. IS je brzy nažene do vojenských operací s vysokými ztrátami nebo do sebevražedných atentátů. Jejich rodiny často bydlí v polorozpadlých domech po lidech, kteří stihli uniknout. A sirotkům začnou brzy nalévat do hlavy fanatickou ideologii.

Co bude po návratu?

Organizace zabývající se ochranou dětí varují, že zradikalizované děti bojovníků představují bezprecedentní výzvu pro bezpečnost a jejich integrace do společnosti bude mimořádně složitá. Lze přitom očekávat, že mnohé z těchto dětí se jednou skutečně vrátí do domovských zemí Evropy, severní Afriky či střední Asie. Řada expertů se obává, že většina z nich už nebude schopna se socializovat. Nikdo ani pořádně neví, jak tuto silnou indoktrinaci zvrátit, upozorňuje analytička Maliková a dodává, že v Sýrii můžeme na nějaké nápravné programy rovnou zapomenout, protože společnost ovládl chaos. Někteří příbuzní džihádistů se i proto snaží z krutovlády IS uniknout a dostat malé děti do bezpečí, je to ale obtížné a nebezpečné. Pokus o útěk se navíc trestá tvrdě, někdy dokonce smrtí.

Podle údajů evropských vlád žije v Iráku či Sýrii nejméně tisíc dětí zahraničních bojovníků Islámského státu. Jenom francouzští džihádisté mají v Sýrii 450 dětí, Belgie a Nizozemsko následují s 80 dětmi svých občanů na území ovládaném IS. Evropské vlády jsou vůči navrátilcům ze Sýrie a Iráku opatrné, a to se týká i rodin bojovníků a jejich dětí. Francie už zadržela některé ženy i dospívající chlapce, protože podle tajných služeb představovali bezpečnostní hrozbu. Vzhledem k chaosu kolem migrační krize a nedostatku věrohodných dokumentů však nelze všechny potenciálně zfanatizované mladistvé zachytit během azylového řízení.

Louis Caprioli, bývalý zástupce ředitele francouzské rozvědky, se domnívá, že děti teroristů budou chtít pokračovat v jejich boji. Zvláště poté, co přišli o rodinu ve válce, která jim byla podána jako ochrana právoplatné země muslimů. Největší problém má v tomto ohledu Tunisko, podle odhadů se ke kalifátu IS přidalo tři až šest tisíc jeho občanů. Také jejich děti se nejspíše jednou vrátí do vlasti.

Autor: Kamil PolkoFoto: ČTK/AP , Hasan Jamali

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné