Za <span>katastrofu lodi</span> v Jižní Koreji mohla asi mina

Zahraničí
29. 3. 2010 15:00
Příbuzné námořníků z potopené lodi.
Příbuzné námořníků z potopené lodi.

Příbuzné námořníků z potopené lodi.Jihokorejští potápěči se dostali k vraku válečné lodi, která se v pátek potopila ve Žlutém moři po výbuchu zatím neznámého původu. Život uvnitř trupu ale nezaznamenali. Jihokorejské vojenské námořnictvo nedává žádnou naději na přežití komukoli z 46 pohřešovaných členů posádky, kteří pravděpodobně zůstali uvěznění uvnitř lodní zádi, kde také nastal výbuch.

Jihokorejské vedení již vyloučilo, že by za potopením korvety byla nepřátelská akce KLDR. Ministr obrany Kim Te-jong nicméně připustil jako pravděpodobnou příčinu neštěstí to, že plavidlo narazilo do miny, která v oblasti mohla zůstat od Korejské války z let 1950 až 1953. Odhaduje se, že z min nakladených v oblasti Severní Koreou, jich nebylo zlikvidováno kolem čtyř tisíc.

ČTĚTE TAKÉ: U hranic se Severní Koreou se potopila jihokorejská loď

Korveta Čchonan leží v kalné vodě na dně moře v hloubce 15 až 20 metrů, a to zhruba 50 metrů od místa, kde se po explozi začala potápět. Potápěči klepali na trup lodě ve snaze zjistit, zda zůstal uvnitř někdo živý, ale nedostalo se jim žádné odpovědi.

Nejmenované námořní zdroje uvedly, že i kdyby někdo neštěstí v kabinách lodi po jejím potopení přežil, zbýval by mu pod vodou kyslík jen na několik hodin.

Záchranářské čluny.Armáda nejnovější informace poskytla na mimořádné konferenci, kam dorazilo i mnoho příbuzných pohřešovaných vojáků, z nichž 30 byli poddůstojníci a 16 námořníků ve výkonu povinné vojenské služby. Řada přítomných lidí, zejména matek, propukla v sále v pláč.

Před budovou velení vojenského námořnictva se shromáždil dav, který se pokusil násilně dostat dovnitř. Událost se neobešla bez několika drobných potyček s policií chránící vstup do areálu.

Korveta Čchonan dlouhá 88 metrů, s výtlakem 1200 tun a se 104 muži posádky, se potopila po výbuchu u zádi lodi. Exploze zřejmě vyrvala otvor v trupu poblíž lodních šroubů, zastavila motory a přerušila dodávku elektřiny, takže se bezmocné plavidlo začalo naklánět. Trvalo však prý asi 20 minut, než se potopilo, a každý člen posádky, který nebyl výbuchem zabit nebo omráčen, mohl mít teoreticky čas loď opustit. Zachránit se ale podařilo jen 58 námořníků.

Loď se potopila poblíž sporných námořních hranic ve Žlutém moři, kde jihokorejské a severokorejské síly svedly za posledních deset let několik námořních soubojů, které si vyžádaly desítky obětí na životech. Naposledy proti sobě plavidla obou zemí střílela loni v listopadu.

Loď záchranářů.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ