Povstalečtí gangsteři
Za únosem modrých přileb v Sýrii je vydírání rebely
07.03.2013 12:15 Aktualizováno 07.03. 13:00
Skupina syrských rebelů včera zajala 21 modrých přileb, jež působí na Golanských výšinách na hranici Sýrie a Izraele. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun akci co nejostřeji odsoudil a požaduje okamžité propuštění rukojmích. Při jednání s únosci s únosci z oddílu Mučedníků z Jarmúku se ukázalo, že jim jde o vydírání. Jsou unesení v nebezpečí?
Rebelové dnes oznámili, že 21 Filipíncům, kteří jsou v jejich moci, nehodlají ublížit. Propustí je ale až tehdy, až se syrské vládní síly z okolí Golan stáhnou. Podle filipínských zdrojů je skupina ve vesnici Džamla a zachází se s ní jako s hosty.
Filipínská vláda potvrdila, že o propuštění svých krajanů vyjednává. Mluvčí ministerstva zahraničí v Manile sdělil, že do rozhovorů s vůdcem únosců je zapojen jeden z velitelů oddílů OSN.
Nejčertsvější informace ale optimismus Filipínců nepotvrzují. Únosci, které chce Západ vyzbrojovat a cvičit, prý můžou být fanatici. Na webu se objevilo video, které ukazuje, jak popravují své zajatce.
Prezident Benigno Aquino prý byl nicméně oficiálně informován, že jednání jsou úspěšná a že by skupina mohla být na svobodě do 24 hodin. Příslušníci oddílu Mučedníci z Jarmúku včera zastavili konvoj OSN poblíž Džamly.
K únosu se přiznali také na videu, v němž spílají údajné spolupráci syrského prezidenta Bašára Asada se "sionisty" v Izraeli. Filipínské modré přilby padly do rukou islamistů v oblasti, kterou nekontroluje ani Izrael, ani syrské vládní síly. Jde o území nikoho.
Podle ruského vyslance OSN nemá UNDOF, mise OSN v regionu Golan, nis společního se současným ozbrojeným konfliktem v Sýrii. Jde podle něj o závažné opovrhování OSN a zjevnou snahu jedné ozbrojené skopiny rozšířit geografické hranice syrské války.
Izrael obsadil Golany za války v roce 1967, část jich pak anektoval, asi 520 kilometrů čtverečních kontroluje Damašek. Nárazníkové pásmo široké až šest kilometrů kontrolují od roku 1974 Pozorovatelské síly OSN pro odpoutání (UNDOF), o nichž syrská opozice tvrdí, že jsou na straně vlády prezidenta Bašára Asada.
Izrael zatím reagoval zdrženlivě na občasné dopady syrských raket nebo granátů na Golanské výšiny. V pondělí ale varoval Radu bezpečnosti OSN, že nelze očekávat, že "bude nečinně přihlížet" rozšiřování syrské občanské války přes hranici na své území.
Nejmenovaný zástupce izraelské vlády dnes řekl, že se obává toho, aby únos nevyvolal stažení mise z Golan. "V neutrální oblasti Golan by vzniklo nebezpečné pásmo. UNDOF od svého založení plnila svou misi, jíž je udržení míru," řekl.
Misi zajišťuje 1100 vojáků z Rakouska, Indie, Japonska a Filipín. Patřili k nim také Chorvaté, ale Chorvatsko v únoru svých 97 vojáků odvolalo.
Objevily se totiž zprávy, že povstalci bojují se zbraněmi dodanými Chorvatskem. Vláda se začala obávat o osud svých členů v misi a možnosti, že na ně začnou útočit syrští vojáci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.