Špionážní letouny
Zabavíme vám i další letadla, pohrozil Írán Spojeným státům
17.12.2011 07:55
Budou-li USA dál narušovat íránský vzdušný prostor špionážními letadly, bude Írán americká letadla zabavovat. Prohlásil to bývalý íránský ministr obrany Alí Šamchání. V Íránu bylo 4. prosince zadrženo americké bezpilotní letadlo. Íránci z něj získávají technické údaje a chtějí podle nich podobné stroje sami vyrábět.
Letadlo se do Íránu dostalo ze sousedního Afghánistánu. Šamchání reagoval na výroky amerického ministra obrany Leona Panetty. Ten v Afghánistánu ve středu prohlásil, že USA budou v operacích podobných té, která vedla ke ztrátě stroje RQ-170 Sentinel, pokračovat.
"Budou-li Američané pokračovat v agresi s pomocí špionážních letadel, nebudeme tomu nečinně přihlížet. Budeme jejich letadla stíhat," řekl Šamchání. Teherán považuje incident za nepřátelský akt a odmítl americkou žádost o vrácení stroje.
Šamchání nyní vede íránské středisko vojenských strategických studií. To, že se podle něj Íráncům podařilo dostat americký stroj na zem téměř neporušený, podle něj svědčí o vysoké úrovni íránské technologie a o schopnostech armády. Američané tvrdí, že Íránci letadlo nesestřelili ani ho nedostali na zem s pomocí elektronických přístrojů. Mělo podle nich technické potíže.
Teherán ve čtvrtek požádal Afghánistán, aby přestal Američanům povolovat využívat afghánské základny k vysílání bezpilotních letadel nad Írán.
Americká odbornice na otázky terorismu Rachel Ehrenfeldová řekla, že USA musejí pokračovat ve špionážních aktivitách, aby získaly informace o Íránu. Ztráty neporušeného letadla lituje. "Jistěže USA využívají ke špionáži vůči Íránu mnoho zařízení, je to náš nepřítel. Je ale šokující, že prezident (Barack Obama) nenařídil letadlo okamžitě zničit a místo toho se vzdal jedné z nejvyspělejších špionážních technologií," odpověděla na dotazy agentury AP.
Podle odborníků budou pro Íránce nejcennější palubní přístroje, radar, elektrooptické senzory a další výzvědná zařízení. K sériové výrobě jim to ale stačit nebude, protože k té je třeba počítačů o vysokém výkonu, složitých algoritmů nebo moderního softwaru.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.