Irácké jednotky zahájily ofenzivu, jejímž cílem je znovudobytí severoiráckého města Mosul z rukou Islámského státu (IS). Oznámil to časně ráno irácký premiér Hajdar Abádí v irácké státní televizi. Mosul je nejvýznamnějším městem, které IS ještě na severu Iráku kontroluje. Přípravy na boj o ně trvaly několik měsíců.
Osvobozovací operace v Mosulu má být nejvýznamnější bitvou v Iráku od roku 2003, kdy byla zahájena invaze, jež svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna.
Americký ministr obrany Ash Carter nazval zahájení operace za osvobození Mosulu "rozhodujícím momentem kampaně", která zasadí poslední úder v porážce organizace Islámský stát. Carter také řekl, že věří, že Iráčané extremisty porazí a osvobodí Mosul a zbytek Iráku od radikálních ozbrojenců. Mezinárodní koalice vedená USA je podle něj připravena Iráčanům v boji pomoci.
"Hodně štěstí hrdinným iráckým jednotkám, kurdským pešmergům a ninivským dobrovolníkům. Jsme pyšní, že můžeme v této historické operaci stát po vašem boku," komentoval zahájení ofenzivy zástupce USA v koalici proti IS Brett McGurk na twitterovém účtu.
"Vyhlásil jsem začátek heroické osvobozovací operace," oznámil v televizi irácký premiér obklopen vysokými iráckými důstojníky. Uvedl, že do města vstoupí jen vládní jednotky. Brigádní generál Hajdar Fadl upřesnil, že ofenzivy se zúčastní přes 25 tisíc vojáků.
Dorazily speciální jednotky
V rámci přípravy na ofenzivu dorazilo již v pátek na frontovou linii poblíž Mosulu několik stovek příslušníků iráckých speciálních jednotek. V pondělí ráno po oznámení iráckého premiéra byla už v okolí města slyšet sporadická střelba.
Dvoumilionové město Mosul, kde žijí převážně sunnité, obsadili radikálové z IS bez boje v roce 2014. Není jasné, kolik obyvatel žije ve městě nyní. Stephen O'Brien, šéf humanitárních operací OSN ale dnes oznámil, že v souvislosti s ofenzivou je v Mosulu ohrožen 1,5 milionu lidí.
Humanitární organizace upozorňují, že boj o Mosul vyvolá zřejmě novou uprchlickou vlnu a že o útěk se pokusí až 700 tisíc lidí. Jen v prvních dvou týdnech po zahájení bojů očekávají humanitární organizace, že z města uprchne asi 200 tisíc lidí.
Severoirácké město Mosul: - leží asi 400 kilometrů severně od Bagdádu, je s více než dvěma miliony obyvatel druhým největším iráckým městem po Bagdádu a v jeho okolí jsou bohatá ropná naleziště; - z největší části se rozprostírá na pravém břehu Tigridu v nadmořské výšce 2200 metrů a nedaleko hradeb antického města Ninive. Má strategický význam: kromě nalezišť ropy právě přes Mosul probíhala veškerá doprava do Turecka, ale také část obchodu do Sýrie; - někdejší bašta bývalé vládní strany Baas exprezidenta Saddáma Husajna se stala centrem násilností po americké invazi v roce 2003. V dubnu toho roku město dobyly kurdské jednotky s pomocí amerických sil, později se zde usídlila teroristická síť Al-Káida. - v listopadu 1918 se Mosulu zmocnili Britové, kteří si tím zajistili vládu nad celou zemí, v roce 1925 byl definitivně připojen k Iráku. |