Rada bezpečnosti
Žádost Ruska na rozšíření teroristického seznamu smetena
11.05.2016 13:45
Británie, Francie, Spojené státy a Ukrajina zablokovaly v Radě bezpečnosti OSN požadavek Ruska, aby dvě z radikálních skupin bojujících v Sýrii byly zařazeny k teroristickým organizacím. Umožnilo by to rozšířit boj i proti těmto skupinám, z nichž jedna je zapojena do mírových jednání zprostředkovávaných OSN. Jde o Ahrár aš-Šám a Džajš Islám, o jejichž zařazení na teroristický seznam Rusko požádalo v dubnu. Podle Moskvy jsou tyto organizace napojeny na síť al-Kajda a na takzvaný Islámský stát (IS).
Pro zařazení organizace na teroristický seznam je zapotřebí souhlasu všech 15 členů Rady bezpečnosti. Mluvčí americké mise při radě řekl, že snaha Ruska ohledně skupin, na které se vztahuje příměří, by "měla v době, kdy se usiluje o zklidnění situace v Sýrii, negativní dopad". Příměří bylo vyjednáno koncem února, v dubnu začalo být porušováno a situaci se daří zklidňovat jen s pomocí lokálních příměří. Do středečního večera má platit klid zbraní v Aleppu, kde od konce dubna zemřelo v bojích na 300 lidí.
"Není vhodná chvíle měnit orientaci, naopak musíme znásobit snahu o omezení násilností," řekl podle médií mluvčí americké mise.
Džajš Islám je zastoupena v opoziční vyjednávací komisi HNC, která se účastnila minulých kol mírových jednání v Ženevě. Rozhovory zprostředkovala OSN a působila jako prostředník mezi delegacemi vlády a jejích oponentů. Nové kolo se chystá na květen, ale vzhledem k bojům v Sýrii je ohroženo.
Skupina Džajš Islám je zastoupena zejména v oblasti Damašku a stojí za ní Saúdská Arábie. Organizaci Ahrár aš-Šám financují Turecko a některé země Perského zálivu a organizace je řazena k důležitým opozičním skupinám. Její členové však bojovali spolu s frontou an-Nusra, která se hlásí k al-Kajdě a je stejně jako IS považována za teroristickou.
Rusko chtělo změnu statusu obou organizací prosadit do schůzky mezinárodní skupiny ISSG, která se má sejít 17. května ve Vídni. Jednání povedou společně Rusko a USA. Jednat se má o klidu zbraní a politickém řešení syrské krize. O shodu na tom, která skupina je či není teroristická, se členové ISSG pokoušeli už na minulých jednáních. Kvůli názorovým sporům se však nedohodli.
Šéf vyšetřovací komise OSN Paulo Pinheiro prohlásil, že země podporující mírový proces v Sýrii musejí přimět válčící strany zastavit útoky na takové cíle, jako jsou nemocnice. Tyto země podle něj mají zajistit, aby bojující strany braly zřetel na civilisty. Při nedávných útocích byli civilisté zasaženi při náletech, palbě ze země i raketami, řekl Pinheiro, jehož komise se zabývá vyšetřováním případných válečných zločinů.
"Ti, kdo nedodržují válečné zákony, musejí pocítit důsledky," sdělil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.