Když se zveřejňují celkové počty obětí válek v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu, operují vlády či média obvykle se značně podhodnocenými čísly. Skutečný počet mrtvých je nejspíše výrazně vyšší - hodně přes jeden milion. Vyplývá to z výsledků zkoumání, které aktuálně zveřejnila organizace Lékaři proti jaderné válce (IPPNW).
S vpravdě děsivými údaji seznámily souběžně veřejnost tři sekce IPPNW (International Physicians for the Prevention of Nuclear War) ve druhé polovině března v Berlíně, Washingtonu a Ottawě.
Příslušnou studii s názvem Počítání těl. Čísla obětí po 10 letech "války s terorem" (Body Count. Casuality Figures after 10 Yers of the "War on Terror") vypracovali aktivisté IPPNW spolu s dalšími podobně zaměřenými skupinami.
IPPNW je celosvětové uskupení národních lékařských organizací, které se snaží pomáhat zabránit jaderné válce a jež podporuje jaderné odzbrojení. Aktuálně má kolem 150 tisíc členů ve více než 50 zemích.
Roku 1985 organizace získala Nobelovu cenu za mír.
O celkovém počtu obětí takzvané "války proti teroru", která začala jménem amerického lidu po 11. září 2001, se ve veřejnosti téměř nediskutuje. V uplynulých letech se v této souvislosti uvedlo jen málo cifer, které se, vzhledem ke známé situaci ve zmíněných zemích, jevily už na první pohled poměrně nízké.
Protože oficiální místa mrtvé zjevně nepočítala, vznikla v Británii během války v Iráku občanská iniciativa Iraq Body Count (IBC). Podle údajů na jejím webu stála dosud válka v Iráku životy 211 tisíc lidí.
IBC sčítá čísla z dat médií z nemocnic a márnic, z čísel nevládních organizací a z oficiálních údajů. Tím ovšem počty všech mrtvých nezíská.
Skutečné počty těch, kteří zahynuli v důsledku války, jsou několikanásobně vyšší, což dokládá několik studií. Roku 2006, tedy tři roky po invazi do Iráku, zveřejnila skupina vědců kolem epidemiologa Lese Robertse v renomovaném lékařském magazínu Lancet studii, v níž množství nebožtíků v Meziříčí odhaduje na 655 tisíc. Z toho 601 tisíc zemřelo podle Robertse v důsledku násilí.
Uznávaná britská agentura na průzkum veřejného mínění Opinion Research Business (ORB) napočítala roku 2007 na základě průzkumu mezi obyvatelstvem dokonce více než jeden milion obětí ke zmíněnému datu.
V téměř stostránkové studii tří sekcí Lékařů proti jaderné válce (Německo, USA, Kanada) dospívají její autoři k poznatku, že za deset let trvání války proti teroru zahynulo v Iráku kolem milionu lidí, v Afghánistánu více než 220 tisíc a v Pákistánu zhruba 80 tisíc.
Ani to ale nemusí být konečný počet. Některé odhady hovoří o téměř dvou milionech mrtvých.
V komentářích médií v souvislosti s citovanými, děsivě vysokými čísly se hovoří jak o právní a morální odpovědnosti, tak o nenávisti, kterou válka s terorem v postižených oblastech vyvolala. Navíc v době, kdy Spojené státy a někteří jejich spojenci zvažují další vojenské operace v Iráku, Sýrii a jinde.