Už od samého počátku před dvěma lety provázejí ozbrojený konflikt v Sýrii propaganda a dezinformace, za nimiž stojí jak válčící strany, tak zahraniční vlády, tajné služby či média. Udělat si objektivní obrázek o skutečné situaci v zemi je pro nezasvěcené téměř nemožné.
Svůj pohled na věc přednesl tento týden šéf výboru pro informační politiku ruské Státní dumy Alexej Mitrofanov při setkání se syrskou vládní delegací, jíž vedl ministr informací Omram az-Zuabí.
Podle Mitrofanova vedou západní a některé arabská média masivní válku proti režimu prezidenta Bašára Asada. Oficiální syrské sdělovací prostředky nemají podle něj prakticky žádnou možnost informovat svět o skutečném dění v zemi.
Zuabí zdůraznil, že podle poznatků Damašku pochází až 85 procent válčících rebelů, respektive žoldáků, ze zahraničí.
"Co se nyní děje kolem Sýrie je bezpochyby informační válka. Nasazují se v ní všechny možné prostředky, aby se zabránilo šíření informací druhé strany. Syrské vysílače nemají dnes prakticky žádný přístup k zahraničním satelitům. Jsou v podstatě blokované," prohlásil syrský host.
Jeho návštěva v Moskvě je snahou sdělit jinou pravdu. Ti, kteří konflikt sledují, podle Zuabího vidí, že zprávy západních masových médií jsou v rozporu s tím, co se v jeho zemi skutečně děje.
Ministr uvedl, že v uplynulých třech měsících syrské vládní vojsko zaznamenává v bojích s ozbrojenými žoldnéři úspěchy. Asadovo vojsko si je vědomo své síly a sebevědomě postupuje. "Západní média nicméně uvádějí, že Damašek je už jen kousek od pádu." Ostatně, to část médií ve světě tvrdí už dlouho.
"Hodně videí na internetu a dokonce zprávy v televizi je zfalšovaných. Některé nebyly ani natočené v Sýrii," pokračuje Zuabí.
Tvrdí dále, že některé západní a arabské televizní stanice vědí o místech možných teroristických útoků dříve, než k nim dojde. Je proto podle něj možné je označit za spolupachatele krveprolití v Sýrii.
Zuabí pokračuje: "Saúdská Arábie a Katar nabízejí syrským občanů, mezi jinými novinářům, velké peněžní sumy, aby přešli na jejich stranu a produkovali nepravdivé zprávy. Jejich verbování se jim občas daří, bohužel. Převážná většina novinářů však tyto nabídky nepřijala. Jedna reportérka televize al-Arabíja informovala o jednom teroristickém útoku dříve, než k němu došlo."
Ministr Zuabí prohlásil, že desítkám pracovníků syrských rádií a televizí vyhrožují. Musí dokonce se svou prací v médiích skončit, protože se obávají o svůj život.
Zhnusen. Založil si vlastní noviny
List New York Times otiskl tento týden článek o Absím Smasanovi, který začal v Sýrii vydávat svůj vlastní týdeník. Má už prý dost dezinformací, které se o Sýrii šíří.
Rozhodl se nechat za zády facebookovou fázi zpravodajství, jak říká tomu, co se šířilo dosud, a poskytnout objektivnější obrázek o tom, jak Syřané bojují proti prezidentovi Asadovi, napsal americký deník.
Smasan prý často nevěřil svým očím, když sledoval zprávy satelitních televizí al-Džazíra nebo al-Arabíja, které zjevně straní opozici. Spoléhají se na neověřované zprávy místních aktivistů, jež si najaly jako zpravodajce, anebo zpracovávají cokoli, co najdou na Facebooku.
Když syrská armáda obsadila jeho rodné město Binniš u turecké hranice, jeden z takových "zpravodajců" použil tamní výrok Dabahúna dbah, což ve spisované arabštině znamená Vraždí nás, avšak na severu Sýrie si to překládají jako Nemůžeme dýchat. Do několika minut televizní stanice rozjely v pásu rychlého zpravodajství informaci, že syrští vojáci v Binniši páchají masakr.
"Musíme se dostat z této facebookové fáze, v níž se jenom skuhrá a nadává na režim," řekl šedivějící Smasam nad šálkem čaje v turecké Antakyji.
Al-Arabíja a al-Džazíra bývaly kdysi považovány za stanice schopné objektivního pohledu na svět, v němž sdělovací prostředky pracují většinou na zakázku vlád. Tím, jak teď informují o Sýrii, ale tuto pověst ztratily a mluví se o nich spíš jako o propagandě zahraniční politiky Kataru a Saúdské Arábie.
Tvrdí to ředitel programu blízkovýchodních studií na univerzitě George Washingtona Marc Lynch. Změna je prý patrná zejména v případě al-Džazíry, jež byla kdysi nezbytným zdrojem informací o regionu. "Už neposkytuje neutrální prostředí pro řešení otázek, o nichž se Arabové dohadují," řekl Lynch.