Západ a šajchové podporují opozici. Vadí jim ale pomoc Asadovi

Zahraničí
20. 9. 2012 17:10
Příslušníci íránského vojenského námořnictva.
Příslušníci íránského vojenského námořnictva.

Írán dodává přes Irák do Sýrie zbraně i vojenský personál, a to systematickým způsobem. Uvedli to diplomaté OSN. Zpráva je údajně založena na spolehlivých a nově získaných tajných informacích západních zemí. Zbrojní dodávky Sýrii jsou prý pravidelné a rozsáhlé, i když to Bagdád popírá.

USA nedávno upozornily Irák, že jeho vzdušný prostor je zneužíván k vyzbrojování syrské vlády, a požádaly Bagdád, aby tomu zabránil. Irácká vláda tvrdí, že v letadlech zbraně nejsou.

Íránský letoun C-130 shazuje průzkumný tank Scorpion britské výroby (ilustrační fotografie). "Letadla, na jejichž palubách je personál íránských revolučních gard a tuny zbraní určené syrským bezpečnostním silám, létají z Íránu přes Irák do Sýrie téměř každodenně. Írán také do Sýrie posílá vojenský materiál pozemní cestou a vozy projíždějí Irákem," uvádí se ve zprávě rozvědek, která byla zaslána OSN.

Americký senátor John Kerry při středeční debatě v zahraničním výboru Kongresu prohlásil, že dosavadní snaha USA přesvědčit Irák, aby tyto dodávky zastavil, nebyla úspěšná. Navrhl snížit americkou pomoc Iráku. V USA se o iráckém podílu na vyzbrojování Damašku hovoří právě nyní, kdy byl novým americkým velvyslancem v Bagdádu jmenován Robert Beecroft.

Ve zprávě západních rozvědek se uvádí, že dodávky organizované revolučními gardami jsou mnohem většího rozsahu, než se dosud myslelo. Jsou prý také systematické, a to díky irácko-íránské dohodě. Mediální poradce iráckého premiéra Núrího Málikího to popřel. "Premiér je pro mírové řešení syrského konfliktu a pro zákaz jakéhokoli vměšování, a to i dodáváním zbraní," řekl Alí Musáví.

Syrský prezident Asad a jeho íránský oprotějšek Ahmadínežád (2010).Zpráva rozvědek uvádí přesně typy a registrační čísla letadel, která zbraně převážejí. OSN zatím tvrdila, že Írán zbraně Sýrii dodává přes Turecko, ale podle rozvědek už tato trasa není využívaná. Teherán čelí sankcím OSN za svůj kontroverzní jaderný program a kromě jiného má zakázáno obchodovat se zbraněmi.

Kritika údajné vojenské pomoci Teheránu režimu Bašára Asada svědčí přinejmenším o dvojím metru. Někteří ropní monarchové v Perském zálivu opodporují syrskou opozici, včetně džihádistů z řady zemí, otevřeně vojensky i finančně. Opozici pomáhají i některé západní země. Oficiálně sice jen logisticky, spojovacími prostředky či špionážními informacemi, ale zkušenosti z minulých ozbrojených konfliktů ukázaly, že zdaleka nezůstává jen u toho.

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ