Záplava černých vlajek. Symbol islamistů úspěšně šíří strach

Zahraničí
8. 10. 2014 18:30
Islamistická vlajka nad městem Kobani.
Islamistická vlajka nad městem Kobani.

Všude, kde je Islámský stát, vlaje černá vlajka. I na okraji Kobani se už jeho prapor objevil. Džihádisté chtějí pomocí tohoto symbolu šířit strach - s úspěchem, píše německý deník Der Spiegel.

Výrobci látek mají na územích ovládaných Islámským státem napilno. Radikálové jich potřebují hodně. Přesněji řečeno: potřebují černou látku. Ať už postoupí bojovníci IS kamkoli, mají s sebou vždy černou vlajku, kterou vyvěsí v dobytých vesnicích a městech.

Na vlajce se v bílé barvě vyjímá takzvaná šaháda, islámské vyznání víry: "Není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok." Druhá část šahády je na vlajce IS zobrazena v podobě takzvané prorokovy pečeti. Tímto kruhovým emblémem prorok Mohamed a první chalífové údajně podepisovali oficiální dokumenty.

Islamistická vlajka nad městem Kobani.Islámské vyznání víry - i když vyvedené moderní kaligrafií - stojí také na saúdskoarabské vlajce a na vlajce fronty an-Nusra, spojence al-Kajdy. Islámský stát však vědomě užívá historické podoby z Mohamedovy doby - vůdce IS abú Bakr Bagdádí se ostatně staví do pozice dědice prvních muslimských chalífů.

Stejně jako zvětšoval Mohamed před 1400 lety krok za krokem vyznáním víry svou říši, vznášejí bojovníci IS vyvěšením vlajky nárok na dobytá území. Zároveň tím prohlašují všechny své protivníky za nepřátele islámu. Kdo totiž bojuje proti prorokově vlajce, nemůže být přece pravým muslimem - tak zní alespoň poselství, které chce IS šířit.

Černá vlajka přitom upadla na dlouhá léta v zapomnění. Důležité islamistické skupiny 20. století jako třeba egyptské Muslimské bratrstvo nebo palestinský Hamas si zvolily jako svůj symbol zelené vlajky. Obecně je totiž za barvu islámu považována právě zelená, neboť Korán slibuje věřícím v ráji zelené hedvábné šaty. Teprve s nástupem salafistů v devadesátých letech zažila černá svou renesanci.

Posedlost členů IS černou barvou zašla dokonce tak daleko, že prý přemalovali nejdůležitější stavby jako šaríjské soudy či správní budovy v dobytých městech Rakka, Manbidž a dalších kompletně na černo.

Egyptská aktivistka Aliaa Magda Elmahdy (vlevo) spolu se svou kolegyní dávají jasně najevo, co si o islamistech a jejich misogynii myslí.Černá vlajka se stala mezitím symbolem, jímž se džihádisté z IS snaží vědomě zastrašit své odpůrce. V pondělí vyvěsili svou vlajku na pahorku nedaleko Kobani, zakrátko zavlála černá vlajka i na první budově na okraji města. Kurdským obráncům obleženého města tak chtěli dát jasně najevo, že jakýkoli odpor je zbytečný.

Od pradávna patří k vedení psychologické války zdůraznění svého nároku na vládu vztyčením vlajky. Američtí vojáci nechali vlát své "hvězdy a pruhy" nad japonským ostrovem Iwodžima, Rudá armáda vyvěsila sovětskou vlajku po dobytí Berlína na Říšský sněm. Bojovníci IS jsou věrni této tradici.

IS nechává šít stále větší vlajky, které mají být viditelné z co největší vzdálenosti. Až padne Kobani, chtějí nad městem vyvěsit vlajku velkou desítky čtverečních metrů. Pokud se tak stane, bude to jasným vyhlášením boje Turecku: přímo na vnější hranici NATO by zavlála obrovská vlajka IS - poté, co bojovníci odolali dokonce i americkým leteckým úderům.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP/SCANPIX SWEDEN/AA/TT, twitter

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ