Zastavte nálety na IS, žádá syrský opoziční vůdce

Zahraničí
21. 7. 2016
Raněný po náletech v Sýrii.
Raněný po náletech v Sýrii.

Vůdce syrské exilové opozice Anas Abdá vyzval k pozastavení letecké operace proti ozbrojencům ze samozvaného Islámského státu (IS) na syrském území. Reagoval tak na zprávy, že nálety v severosyrském městě Manbidž usmrtily v posledních dnech desítky civilistů. Leteckou operaci řídí Američané. Špatná situace je také ve městě Halab na severu Sýrie a OSN žádá bojující strany, aby se dohodly na 48hodinovém humanitárním příměří. Dnešní boje v oblasti Damašku a na severu země si vyžádaly životy 43 civilistů, mezi nimiž je 11 dětí.

Abdá je vůdcem opoziční Syrské národní rady (SNC), která sídlí v Turecku. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) informovali, že při úterních leteckých úderech severně od Manbidže zahynulo nejméně 56 civilistů. V pondělí si nálety ve stejné oblasti vyžádaly 21 civilních obětí. SOHR sídlí v Británii a v Sýrii má rozsáhlou síť svých zdrojů.

Podle opozičního předáka by měly být nálety pozastaveny po dobu vyšetřování těchto incidentů. "Je nezbytné, aby vyšetřování vyústilo nejen ve změnu pravidel pro budoucí operace, ale aby rovněž ukázalo odpovědné osoby," napsal Abdá v dopise ministrům zahraničí zemí koalice bojující proti Islámskému státu. Americký ministr obrany Ash Carter již oznámil, že Washington zprávy o civilních obětech u Manbidže prověří.

Podle SOHR přišlo při úterních náletech o život rovněž 11 dětí. Na sociálních sítích se objevily záběry, na kterých jsou vidět těla dvou dětí pokrytá prachem vedle trosek domu. Syrské ministerstvo zahraničí uvedlo, že úterní údery mělo na svědomí francouzské letectvo, v pondělí útočili Američané.

"Sýrie tvrdě odsuzuje tyto dva krvavé masakry spáchané francouzskými a americkými letouny a ty, kteří se sdružují v takzvané mezinárodní koalici, která posílá své rakety a bomby na civilisty místo toho, aby jimi mířila na teroristické skupiny," uvedla diplomacie v dopise zaslaném OSN.

"Šokující masakry" v Manbidži odsoudili i bojovníci ze Syrské svobodné armády (FSA), která bojuje proti IS i proti režimu prezidenta Bašára Asada. K úmrtí civilistů se vyjádřila rovněž OSN, která odsoudila zabíjení dětí během syrské války. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) zahynuly v posledních dnech v Manbidži a jeho okolí desítky dětí. UNICEF také odsoudil zabití dvanáctiletého chlapce, kterému syrští rebelové v Halabu uřízli hlavu.

Francouzský prezident François Hollande uvedl, že nemá informace o tom, zda je za nálet, při kterém zahynulo 56 lidí, zodpovědné francouzské letectvo. Dodal, že francouzské letouny podnikají veškeré údery v rámci koalice pod vedením USA a jsou velmi opatrné při jejich plánování.

Spojenými státy podporované povstalecké jednotky, které se snaží vytlačit islamisty z Manbidže, dnes oznámily, že daly IS 48 hodin na stažení z obléhaného města. Ve svém prohlášení rebelové uvedli, že islamističtí bojovníci budou moci město opustit s lehkými zbraněmi a bez boje. Výzvu zveřejnili povstalci napojení na jednotky kurdsko-arabské aliance Demokratické síly Sýrie (SDF). Ty zahájily ofenzivu na Manbidž již koncem května. Podporu ze vzduchu jim poskytuje mezinárodní koalice.

SOHR informovala o dnešních bojích ve východní Ghútě u Damašku, kterou ovládají povstalci. Při bombardování tam zahynulo 13 civilistů, dalších 15 v severní provincii Idlib a 15 v povstalci ovládané části Halabu. Podle SOHR jsou za útoky odpovědné jednotky syrské armády.

Jan Egeland, který působí jako poradce pro humanitární záležitosti pro Sýrii, dnes řekl, že OSN požaduje vyjednání 48hodinového příměří pro východní Halab, tedy pro část města ovládanou povstalci. Podle OSN tam boje přerušily hlavní zásobovací trasu a hladoví tam 200 tisíc až 300 tisíc lidí. V podobně špatné situaci jsou podle Egelanda také lidé v obléhaných oblastech v Daráji a Madáji.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA/AA

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné