Když se Násir Kaút vydal v noci zjistit původ šramotu v ovčí ohradě, střelili ho zloději do nohy a utekli s půlkou stáda. On i palestinská policie dobře ví, kdo to byl, ale i rok a půl po incidentu si pachatelé klidně žijí pět kilometrů daleko a žádný palestinský policista jim nic neudělá.
Bydlí totiž v té části západního břehu Jordánu, která patří z bezpečnostního hlediska pod kontrolu Izraele a do níž palestinská policie potřebuje zvláštní izraelské povolení.
Policisté řeší denně dilema, jak na západním břehu udržet pořádek, když zločinci mají větší svobodu pohybu než muži zákona.
Evropské země loni předaly pro posílení palestinské bezpečnosti 5,3 milionu dolarů (106 milionů korun), USA o rok předtím dokonce 160 milionů dolarů (3,2 miliardy korun). Evropa a USA stejně jako Izrael chtějí, aby samospráva účinně a rázně zakročila proti radikálům z Hamasu, avšak zapomínají, že policie musí řešit i běžnou kriminalitu. Její úsilí maří teritoriální upořádání západního břehu Jordánu, který ze všeho nejvíc připomíná puzzle, přičemž vedle sebe střídavě leží díly spadající pod palestinskou nebo izraelskou kontrolu.
Palestincům v uniformách vstup zakázán
Izrael západní břeh obsadil za války v roce 1967 a dodnes má toto území více méně pod kontrolou až na několik oblastí, o nichž rozhoduje výhradně palestinská samospráva. Do všech ostatních částí může policie jenom s izraelským povolením, které není snadné získat.
Ozbrojení muži v palestinských policejních uniformách pronásledující zloděje se musí na hranici "izraelského" území zastavit, ale prchající civilisté neoznačenou hranicí snadno proniknou. Proto se stávají ty části puzzlu, které jsou pod izraelskou kontrolou, útočištěm palestinských zlodějů i překupníků drog. Mnozí z nich se usazují v blízkosti izraelských vojenských hlídek nebo židovských osad, protože je jisté, že tam je palestinská policie zatknout nepřijde.
Loni vypukla kvůli podvodu v Hebronu, který je zčásti palestinský a zčásti izraelský, bitva mezi dvěma palestinskými rodinnými klany. Trvala tři dny, odehrála se u izraelského vojenského stanoviště a sedm lidí v ní zahynulo. Palestinští policisté byli bezmocní, protože na místo nesměli.
V minulých dvou letech začala policie střežit města jako Džanín nebo Nábulus a kriminality tam díky tomu ubylo. Gangy se však přesunuly právě do míst, kam za nimi policisté nemohou.
Není osadník jako Palestinec
Nejlépe situaci vyjadřuje stav panující v Hebronu. Enkláva asi 400 židovských osadníků je uprostřed tohoto největšího města západního břehu, které má 170 tisíc obyvatel. Tyto osadníky střeží izraelští vojáci a na to, aby se do středu města nedostal nikdo nepovolaný, dohlížejí z kontrolních stanovišť rozestavených v okruhu kolem enklávy. Pouštějí jimi i 40 tisíc Palestinců, kteří v tomto prstenci kolem židovské části žijí nebo pracují a mají do něj vstup povolen. Hranice střežené zóny přitom nikde není zřetelně vyznačena, avšak palestinští policisté ji znají a za ni se neodvažují.
Velitel hebronské policie Ramadán Avád říká, že má denně telefonáty o krádežích, ale nemůže pro postižené nic udělat. Víc než zlodějíčci mu však dělají starost dva hlavní gangy, které z izraelské oblasti města operují. Ten větší z nich loupí dobytek, obchoduje s drogami a krade automobily, za jejichž vrácení od majitelů vymáhá 3500 dolarů (75 tisíc korun). Loni dostala policie 22 oznámení o "práci" tohoto gangu, ale mnoho případů zůstalo neohlášeno.
Vůdce skupiny je hledán kvůli čtyřem loupežím a stejnému počtu pokusů o zabití, přičemž jednou z obětí měl být policista. Policie požádala o povolení ke vstupu do části města, kde gang působí, před více než rokem, avšak marně. Izrael tak dává najevo nezájem o spolupráci při dopadení palestinských kriminálních živlů.
"Ty, kdo střílí na židovské osadníky, (Izraelci) chytnou za půl minuty. Když se ale střílí na Palestince, neptají se po vinících ani je nepronásledují," tvrdí hebronský policejní vyšetřovatel Hasan Džabarín.
Mluvčí izraelské policie Mickey Rosenfeld to popřel. Tvrdí, že policie s palestinskou stranou spolupracuje a na pronásledování zločinců se podílí. "Zákon je zákon," řekl.
Foto: Profimedia, Reuters