Saúdský král Abdalláh prominul čtrnáctkrát znásilněné dívce trest dvou set ran bičem za to, že byla při útoku v přítomnosti cizího muže. Unikne-li ještě „vraždě ze cti" z rukou vlastních příbuzných, může přes přestálý traumatizující zážitek mluvit o štěstí.
„Skutek krále Abdalláha neznamená, že byl rozsudek špatný," uvádí oficiální tisková zpráva o královském pardonu.
Proč král děvče amnestoval, byl-li rozsudek „dobrý"? Pravděpodobně pro širokou kritiku, kterou si v zahraničí získal, byť království „zasahování ze zahraničí" popírá.
Nešťastnice z Katífu
Mladá příslušnice šíitské menšiny, „dívka z Katífu", jak jí říká tisk, si krutý trest „vysloužila" před půl druhým rokem: byla hromadně znásilněna sedmi sunnity, když byla unesena i se svým známým a jeho automobilem, do něhož před tím nastoupila.
Saúdskoarabská verze práva šaría odvozovaného z Koránu a Hadísy, sbírky údajných výroků proroka Mohammeda zachovaných ústní tradicí, zapovídá ženě jakýkoli kontakt s cizím mužem, není-li v doprovodu otce, případně bratra nebo manžela. Autentičtější korán se ale o pohlavní segregaci vůbec nezmiňuje.
Přítomnost v automobilu cizího muže soud shledal porušením šaríji a vyměřil oběti nevybíravého sexuálního útoku devadesát ran bičem.
Odsouzená se odvolala. Odvolací soud pak počet ran bičem více než zdvojnásobil a návdavkem přidal trest půlročního vězení za to, že se děvče podle názoru soudců pokusilo ovlivňovat soudnictví skrze média.
V zahraničním tisku vyvolal rozsudek poprask. Z oficiálních míst rázný odsudek nepřišel. Pro Spojené státy, druhého největšího odběratele saúdskoarabské ropy, jemuž je království spojencem ve válce s terorem, byl rozsudek „překvapivý". Britské ministerstvo zahraničí bylo „zklamané".
Smrt pro čest rodiny
Konzervativci na internetu protestují: král podle nich porušil náboženské předpisy, aby uklidnil západ. Navíc není nic známo o postoji příbuzných ke znásilnění své příbuzné.
Na nich totiž dle tradice ulpěla nemanželským pohlavním stykem příslušnice rodiny hanba, která se v arabském světě mnohdy smývá takzvanou vraždou ze cti oné ženy. Byť se hříchu nedopustila dobrovolně.
Byly popsány případy, kdy sexuálním násilníkem i trestajícím vrahem „smývajícím hanbu" byla táž osoba, totiž blízký příbuzný znásilněné ženy.
Počet vražd ve jménu rodinné cti lze těžko vyčíslit. Většina zůstává utajena, nebožačky rodina často přiměje spáchat sebevraždu ze cti. National Geografik odhaduje, že pro čest rodiny umírají ročně až tisíce žen.
Ani vraždy ze cti oporu v Koránu nemají. V roce 1977 se praxe nevyhnula samotné saúdské královské rodině: pro „nevhodný" milostný vztah byla veřejně „popravena" devatenáctiletá princezna, praneteř tehdejšího krále Chálida bin Abdalazíze.
Foto: REUTERS, PROFIMEDIA