Lisabon stále neplatí, ale posty se už rozdělují
28.10.2009 16:50 Od dopisovatelky z Bruselu
Nová Evropská komise získává i navzdory přetrvávající nejistotě, kolik bude mít členů, konkrétnější obrysy. Je patrné, že v ní i přes apel staronového předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa nebude mnoho žen. Zřejmě se také nedokáže zbavit pověsti klubu odložených a ne příliš známých politiků, kterým nebude snadné rozumět.
Budoucí německý komisař, stávající premiér spolkové země Bádensko-Württembersko Günther Oettinger, prý mluví se silným švábským přízvukem.
„Tato komise zřejmě nebude o moc horší než ta stávající. To ovšem není nic těžkého," poznamenal jeden z bruselských diplomatů.
Stejně tak se stupňuje boj o obsazení nových vrcholných postů EU. Vůbec první politik - lucemburský premiér Jean-Claude Juncker - si otevřeně řekl o místo prezidenta Unie.
Přitom bez podpisu českého prezidenta pod lisabonskou smlouvou nemůže nový právní systém fungování Evropské unie začít v dohledné době platit.
České „zdržování" znamená, že o nadcházejícím summitu osud smlouvy nebude stále vyřešen. Oficiálně proto na programu debata o obsazení funkcí prezidenta či ministra zahraničí EU nefiguruje. Stejně tak nebude možné definitivně určit, jaká bude podoba nové komise. Bez lisabonské smlouvy totiž není možné zachovat stávající princip pro složení komise: jedna země, jeden komisař.
„Nemůžeme začít konzultace o nominacích dříve, než budeme mít právní jistotu," poznamenala švédská ministryně pro Evropu Cecilia Malströmová, jejíž země tento půlrok EU předsedá.
Je ale jasné, že tato nejistota vrcholným evropským státníkům nezabrání přetahovat se za zavřenými dveřmi o rozdělení moci v Evropské unii. Ostatně středeční večeře kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v Elysejském paláci je toho dokladem.
Podle diplomatických zdrojů se tito nejmocnější státníci v Evropě budou dohadovat o šancích britského expremiéra Tonyho Blaira dosáhnout na jeden z nejvyšších unijních postů.
Zatímco vláda Gordona Browna stále doufá, že se podaří Blaira dosadit do křesla prezidenta EU, řada menších zemí není z této představy nadšena. Merkelová se dosud k Blairově neoficiální kandidatuře nevyjádřila. Podle zdrojů, které citoval deník The Daily Telegraph, Londýn věří, že kancléřka podpoří britského expremiéra za podmínky, že ona rozhodne o obsazení postu nového ministra zahraničí EU.
„Domníváme se, že Francouzi a Němci se chtějí domluvit na vzájemně výhodné dohodě. Myslíme si, že Merkelová bude s Blairem souhlasit, pokud získá rozhodující slovo ohledně zahraničního postu a Sarkozy dostane významnou funkci v komisi," řekl nejmenovaný britský vládní zdroj. Francie má v této souvislosti údajně zájem o komisaře pro vnitřní trh.
Je tedy patrné, že nové posty a složení komise jsou spojené nádoby, které nepochybně budou v centru pozornosti evropských lídrů během pravidelného summitu. O tom, kdo jaký post získá, se ale minimálně do konce týdne budeme muset pouze dohadovat.
Foto: Profimedia a archiv EK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.