O francouzské aroganci a čekání na Sarkozyho
04.10.2008 13:26 Exkluzivně Aktualizováno 04.10. 13:51
"Nevím. Opakuji, že nevím. Au revoir!" Této odpovědi se mi dostalo v sobotu 4. října dopoledne u vchodu do Elysejského paláce v Paříži, kde se měl o několik hodin později konat krizový summit o bující finanční krizi. Pak francouzský strážník v typické tvrdé oválné čepici zabouchl dveře a bylo.
Pouze jsem si dovolila se zeptat, kdy se otevře tiskové středisko.
Podobně nedbalá je francouzská organizace v podstatě po celou dobu předsednictví této země v Evropské unii. Každým dnem Francie prokazuje, že jí je jedno, jaký dojem udělá. Sarkozy o svoji image samozřejmě dbá, ale jen ve francouzských médiích. Ostatní jsou zřejmě naprosto nedůležitá.
TAKÉ ČTĚTE: Francie svolává kvůli finanční krizi schůzku EU
A stejně tomu bylo i tentokrát. Zázemí, zejména pak internet, a celkově představa, jak bude odpoledně večerní jednání vypadat, je pro novináře klíčové, aby si udělal představu, co je možné do uzávěrky zvládnout. Jenže stránky předsednictví obsahovaly i v den summitu jen základní informaci, že se koná, a telefonní číslo. Na jeho konci mi hlasem, který vypovídal o značné nespokojenosti, tisková asistentka oznámila, že se dovnitř dostaneme nejdřív ve tři. Na moje opáčení, že přijíždějí desítky novinářů a že bude chaos, pouze zopakovala úvodní značně limitovanou informaci a upozornila, že místnost je "poměrně malá".
Francie je zkrátka země, která si asi může dovolit aroganci a nedbat na to, co si o ní myslí česká zpravodajka a její britská kolegyně. Prezident Sarkozy má hlavní cíl, prosadit své návrhy a tím si zařídit pro své předsednictví pěkné skóre.
Nelze mu upřít schopnost rychlé reakce. Byl to právě on, kdo vyjednal příměří během války v Gruzii. Ať si o jeho nedokonalém obsahu myslí kdokoli cokoli nelichotivého, krvavé boje ustaly. Krátce nato svolal na téma Gruzie krizový summit, který přinesl překvapivě jednotně tvrdou pozici Evropské unie vůči počínaní Ruska.
ČTĚTE TAKÉ: Sarkozy svolal summit EU ke Gruzii na 1. září
Po gruzínské krizi nastala krize finanční. Sarkozy bleskurychle zorganizoval další mimořádné jednání, které by mělo v nejistých časech vyvolat pocit, že politici vědí, jak se situací naložit. Příliš velká shoda mezi jednotlivými politiky sice neexistuje, ale hlavní je vyvolat pocit důvěry pomocí několika odhodlaných vět.
Summity, ať Evropské unie, Severoatlantické aliance či seskupení G8, obvykle provází dlouhé čekání na to, až lidé usazení ve vysokých politických křeslech slavnostně vkročí dovnitř. A potom na to, až s něčím předstoupí právě před novináře, kteří jejich slova pošlou dál do světa.
Tento summit je pro mne zatím jen čekáním, až se otevře tiskové středisko.
Foto: Reuters, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.