<span>Bush</span> podepsal rozpočet s prostředky na radar v Česku

Zahraničí
1. 10. 2008 21:45
Americký prezident George Bush.
Americký prezident George Bush.

Americký prezident George Bush.Americký prezident George Bush podepsal ve středu rozpočet na příští rok, který zahrnuje i 465,8 milionu dolarů na vybudování protiraketového radaru v České republice a základny s deseti obrannými střelami v Polsku. Uvolnění prostředků na výstavbu radaru už dříve americký Kongres podmínil českým souhlasem s vybudováním zařízení.

Finanční prostředky na vybudování evropské části protiraketového štítu jsou o 246,3 milionu dolarů nižší, než původně požadovala vláda. Při projednávání návrhu rozpočtu ve výborech ale doporučovali kongresmani ještě rozsáhlejší škrty, celkově až o 370 milionů dolarů proti vládnímu návrhu.

ČTĚTE TAKÉ: Parkanová a Gates podepsali dohodu SOFA

Výstavbu radaru Kongres povoluje s podmínkou, že ji předem schválí česká strana. Hlavní dohodu o radaru podepsali v červenci ministři zahraničí obou zemí Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg, v září byla v Londýně podepsána i dohoda o postavení amerických vojáků na radarové základně, známá jako SOFA. Obě smlouvy chce česká vláda ještě letos předložit parlamentu k ratifikaci, podpora pro ně ale není jistá.

Vybudování raketové základny v Polsku je vázáno nejen na souhlas Varšavy, ale i na české schválení výstavby radaru. Toto rozhodnutí zřejmě vychází z přesvědčení zákonodárců, že rakety bez radaru nemají smysl, zatímco radar může svému účelu sloužit, i kdyby základna v Polsku nevznikla. Americký Kongres si rovněž vymínil, že rozmístění protiraketových střel bude možné až poté, co ministerstvo obrany USA doloží, že jsou funkční a provozně účinné.

ČTĚTE TAKÉ: 10 otázek a odpovědí k americkému radaru v Brdech

Polsko a Spojené státy se na vzniku základny dohodly po více než ročním jednání v polovině srpna. Nyní Poláci s Američany ještě ladí některé technické detaily. Smlouva bude muset rovněž projít parlamentní ratifikací, na rozdíl od Česka ji ale podporují jak vládní Občanská platforma, tak opoziční strana Právo a spravedlnost.

Evropská část protiraketového systému by měla být hotová v roce 2013, tedy ještě předtím, než bude mít podle Washingtonu své zbraně dlouhého doletu k dispozici Írán. Právě obranou proti případnému útoku z této země vysvětluje Bushova administrativa potřebu protiraketového štítu, včetně základen ve Střední Evropě.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ