Čína: Hrozby KLDR nikam nevedou. Co na to Rusko?

Zahraničí
29. 8. 2017 18:35
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Rusko po nejnovějším severokorejském raketovém testu trvá na tom, aby se KLDR podřídila rezolucím Rady bezpečnosti OSN. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Raketová zkouška ukazuje, že Pchjongjang může naplnit své hrozby ohledně útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Uvedl to předseda zahraničního výboru Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Konstantin Kosačov. Čína po severokorejském testu vyzvala všechny zainteresované strany ke zdrženlivosti.

"Plníme všechny rezoluce Rady bezpečnosti OSN a vyzýváme, aby tak činili i naši severokorejští sousedé," řekl Lavrov. "To je zásada, které se držíme během zasedání Rady bezpečnosti OSN a kterou budeme následovat i při dalším jednání, které se bude týkat posledního odpálení severokorejské rakety," dodal.

Peking apeloval na všechny zúčastněné strany, které se zapojily do řešení krize na Korejském poloostrově, aby ukončily zhoubnou spirálu, která napětí dále vyhrocuje. Čínské ministerstvo zahraničí dále uvedlo, že zvýšený vojenský tlak ze strany Washingtonu a Soulu nutí KLDR provádět další raketové zkoušky, které pak dále vedou k dalšímu zvyšování vojenského tlaku na Pchjongjang.

"Čas prokázal, že nátlak a sankce nemohou vyřešit jádro sporu," sdělilo čínské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že jedinou cestou jak vyřešit oprávněné bezpečnostní zájmy všech stran je dialog. Peking proto navrhl, aby americká a jihokorejská armáda zastavila své pravidelné vojenské cvičení, za což by KLDR na oplátku zmrazila vývoj jaderných zbraní a zároveň by se uskutečnila jednání.

Patová situace

KLDR v pondělí krátce před 23.00 SELČ odpálila z místa nedaleko Pchjongjangu raketu, která přeletěla sever Japonska a ve vzdálenosti asi 2 700 kilometrů dopadla do Tichého oceánu zhruba 1 180 kilometrů východně od ostrova Hokkaidó.

"Pchjongjang ukázal, že jeho hrozby vůči americké základně na Guamu nejsou žádným blufováním," prohlásil v reakci předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Kosačov.

Severní Korea počátkem srpna uvedla, že "pečlivě zkoumá" možnost raketového útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Zpráva vyvolala ve světě znepokojení a USA pohrozily KLDR vojenským řešením sporu, pokud Pchjongjang nebude jednat rozumně.

Rada bezpečnosti OSN 5. srpna jednomyslně schválila návrh Spojených států na uvalení nových přísných sankcí vůči KLDR kvůli dvěma raketovým testům z poslední doby. Na základě dosud nejtvrdších sankcí může Pchjongjang přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu.

Podle Kosačova ale nejnovější severokorejský raketový test svědčí o tom, že rezoluce, kterou Rada bezpečnosti přijala, nedosáhla svého cíle, "protože výsledkem je patová situace mezi KLDR a USA".

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ