Chvála Stalinovi. Zemřel autor <span>sovětské hymny</span>

Zahraničí
27. 8. 2009 17:45
bez popisku 187883
bez popisku 187883

Michalkov dostává vyznamenání od Putina (2003).Ve věku 96 let zemřel dnes ruský básník a prozaik Sergej Michalkov, autor textu sovětské i nynější ruské národní hymny. Michalkov, otec slavných filmových režisérů Nikity Michalkova a Andreje Končalovského, zemřel po dlouhé nemoci v Moskvě.

Sergej Michalkov bývá někdy označován za klasika ruské literatury pro děti. Těžko najít v Rusku dítě, které by neznalo jeho verše. Napsal pro ně spoustu básní, povídek, pohádek i filmových scénářů, za něž dostal i řadu ocenění.

"Ten, kdo píše pro děti, musí navždy zůstat stejný jako ti, pro které píše. Umět se vrátit do dětství, to je velké štěstí. Já to umím," svěřil se loni v březnu ruskému listu Izvestija krátce před svými 95. narozeninami.


Známým se však stal především jako autor textu hymny někdejšího Sovětského svazu, k níž složil hudbu Alexandr Alexandrov a která se jako hymna hrála do roku 1990.

 Sovětská hymna - český překlad

 

Nezrušitelný svazek svobodných republik
stmelila na věky Veliká Rus.
Ať žije svobodnou vůlí národů stvořený
jediný, mohutný Sovětský svaz.

Sláva ti, naše svobodná vlasti,
spolehlivá záruko přátelství národů!
Leninova strana je silou národa
a vede nás k vítězství komunismu!

Skrz bouře nám svítilo slunce svobody
a veliký Lenin nám ozářil cestu,
národy podnítil ke správné věci,
nadchnul nás k práci a hrdinství!

Sláva ti...

Ve vítězství nesmrtelných idejí komunismu
vidíme budoucnost naší země,
a rudému znaku naší slavné vlasti
budeme na věky bezmezně věrni!

Sláva ti...

Před touto hymnou byla oficiální hymnou Sovětského svazu Internacionála. Tato píseň byla svázána s dělnickou revolucí, a protože si  Stalin myslel, že konečného cíle dělníků bylo již úspěšně dosaženo, rozhodl se hymnu změnit.

Realizaci změny pozdržela druhá světová válka. Text a hudba tak vznikaly za Stalinova důkladného dozoru v druhé polovině roku 1943.

Původní slova k hymně složil Michalkov v roce 1943 ve spolupráci se svým arménským přítelem Gabrielem Ureklianem (používal pseudonym El-Registán) a chválil v ní Stalina. Po smrti diktátora v roce 1953 se hymna hrála většinou beze slov. V roce 1977 poté, co SSSR přijal novou ústavu, Michalkov text hymny upravil tak, že v ní nahradil zmínky o Stalinovi větami oslavujícími zakladatele sovětského státu Vladimira Lenina.

Autoři hymny (zleva) El-Registán, Alexandrov a Michalkov.V roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu byla hymna stažena a nahradila ji instrumentální skladba ruského skladatele 19. století Michaila Glinky.

V roce 2001 se ruské vedení rozhodlo ke známé melodii vrátit a Michalkov dodal nový "demokratický" text, přizpůsobený ruské realitě. Kritici však poukazovali na to, že pouze nahradil stranu a Stalina Bohem.

Michalkov obdivoval Stalina jako velkého politika, ale loajální byl i vůči politice nynějšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a bývalého prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina.

"Velmi věřím Putinovi a Medveděvovi. Jsou to pozoruhodní lidé. Není náhodou, že je ruský lid podpořil," řekl listu Izvestija krátce po prezidentských volbách v roce 2008.

Michalkov mezi dětmi.Jako funkcionář a později předseda Svazu sovětských spisovatelů se zapojil do pomlouvačné kampaně proti "antisovětským autorům", k nimž byli řazeni například nositelé Nobelovy ceny za literaturu Boris Pasternak a Alexandr Solženicyn. 

Jeho kolegové ho chválí za "poeticky čistý a muzikální jazyk". Jeho díla byla vytištěna v mnoha jazycích světa; celkový náklad jeho knih jen v ruském jazyce dosahuje 250 milionů exemplářů.

Sergej Michalkov byl 53 let ženatý s dcerou ruského malíře Pjotra Končalovského, uměleckou kritičkou a spisovatelkou Nataljí Končalovskou. Po její smrti se ve věku 84 let oženil se sedmatřicetiletou fyzičkou Julijí Subbotinovou.

Foto: Wikipedia, Ogonjok a ruská prezidentská kancelář

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ