Obří <span>vojenský smolař</span> A400M konečně odstartoval

Zahraničí
11. 12. 2009 11:20
Letadlo konečně letí...
Letadlo konečně letí...

Grafika nového vojenského airbusu.Konečně přišel den D. S tříletým zpožděním proti původním plánům dnes ve Španělsku poprvé vzlétl velký vojenský dopravní letoun Airbus A400M, který představuje v současnosti největší vojenský projekt západní Evropy. Program má hodnotu 28 miliard eur.

Výrobce Airbus oslavuje událost jako průlom, zúčastněné země hovoří o symbolickém aktu. V každém případě se podařilo odstranit vzájemné spory v původně prestižním projektu, který ale postupně začala provázet smůla.

Stroj odstartovat z letiště v Seville kolem desáté hodiny dopoledne a má zůstat ve vzduchu zhruba jednu až tři hodiny. Na palubě bude šestičlenná posádka - pilot z Británie, druhý pilot ze Španělska a čtyři francouzští inženýři. Před strojem pózoval před odletem s palci nahoru „Major Tom", jak se říká šéfovi koncernu Airbus Thomasu Endersovi.

Turbovrtulový Airbus A400M je poháněn čtyřmi motory o síle 11 tisíc koní, největšími, jaké byly kdy v Evropě vyrobeny. Je schopen nést 37 tun nákladu. Je plánován pro použití v bojových i humanitárních misích.

A400M před startem v Seville.


Je to společný projekt Belgie, Francie, Lucemburska, Německa, Španělska, Turecka a Velké Británie. Tyto země podepsaly v roce 2003 dohodu o koupi 180 kusů, z nichž 60 má být pro Německo. Cena za kus je teď kolem 111 milionů eur. Stroje se mají kompletovat v Seville.

Původně měly zúčastněné země zaplatit za 180 kusů pevnou cenu  20 miliard. S problémy, s nimiž se projekt potýkal, ale rostly i náklady, až se vyšplhaly na 28 miliard eur. To je zvýšení o přibližně 40 procent.

První letadla budou kvůli problémům s vývojem motorů dodána nejdřív v roce 2012, tedy s nejméně tříletým zpožděním proti plánům.

A400M ve výrobní hale.Máloco proto potřebuje Airbus více než úspěch dnešního letu. Zatímco firma hovoří s trochou nadsázky o průlomu, jsou zákazníci opatrnější a v prvním odlepení A400M od země vidí spíše symbolický akt.

Obří vojenský letoun nemá být pouze schopen dopravovat těžké náklady na velké vzdálenosti, například z Německa do Afghánistánu, ale náklad bude moci shazovat i za letu z výšky několika metrů. Bude schopen přistávat na špatných drahách a v případě potřeby se i sám bránit útoku.

Kromě evropských podílníků zatím o tento letoun projevila zájem jen Malajsie, která si objednala čtyři kusy. Jihoafrická republika, která měla zájem o osm kusů, nedávno od koupě ustoupila, což byla pro výrobce nepříjemná rána. Společnost EADS, mateřská firma Airbusu, totiž doufá právě v prodej mimo Evropu, aby se celý program vyplatil.

Airbus vidí šanci tohoto stroje v tom, že je to jakýsi mezistupeň mezi menším americkým Lockheed Martin C-130 Hercules a velkým Boeingem C-17, který unese až 75 tun nákladu.

Možnosti využítí nákladního prostoru.

Foto: ČTK/AP a Airbus

Autor: - pp -, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ