<span>Otec byl špion</span>, připustili synové Rosenbergových

Zahraničí
19. 9. 2008 01:09
Julius a Ethel Rosenbergovi u soudu roku 1951.
Julius a Ethel Rosenbergovi u soudu roku 1951.

Julius a Ethel Rosenbergovi u soudu roku 1951.Synové amerických manželů Julia a Ethel Rosenbergových, kteří byli v roce 1953 popraveni pro špionáž ve prospěch Sovětského svazu, připustili, že jejich otec byl špion. Oba mají ale dál pochyby, pokud jde o matčinu vinu. 

Michael a Robert Rosenbergovi, kteří ale používají jméno adoptivních rodičů Meeropol, otcovu vinu připustili poté, co Morton Sobell, který byl obžalován společně s Juliem Rosenbergem, poprvé přiznal, že spolu s ním ukradl tajné dokumenty týkající se amerického jaderného programu.

Sobell, který byl v roce 1951 odsouzen k vězení, z něhož vyšel v roce 1969, svou vinu dlouho popíral, ale minulý týden listu The New York Times řekl, že za druhé světové války prozrazoval Sovětům vojenská tajemství.

Synové Rosenbergů čtou zprávy o popravě svých rodičů.Starší syn Rosenbergových Michael, kterému bylo v době popravy rodičů deset let, nyní v The New York Times řekl, že nemá žádný důvod Sobellova slova zpochybňovat.

Michael a o čtyři roky mladší Robert v dospělém věku žalovali americkou vládu a snažili se prokázat nevinu rodičů. Po Sobellově zpovědi ale v separátních rozhovorech řekli, že došli k závěru, že už nebudou tvrdit, že jejich otec byl nevinen.

Už v minulých letech dekódované sovětské šifry patrně dokazovaly, že Julius Rosenberg byl špion, ale neodstranily pochybnosti o zapojení jeho ženy do špionážní činnosti.

Prezident USA Eisenhower, zuby jako elektrická křesla. Karikatura.Michael řekl, že spolu s bratrem věřili, že jejich rodiče byli nevinní, že se to snažili dokázat, ale že pravda je důležitější než jejich politický postoj. Rovněž Robert řekl, že je ochoten připustit, že se mýlili.

Sobell, kterému je dnes 91 let, minulý týden v The New York Times vyslovil domněnku, že Ethel Rosenbergová o manželově špionážní činnosti věděla, ale aktivně se na ní nepodílela. "Čím se provinila? Tím, že byla jeho ženou," řekl.

Rosenbergovi do poslední chvíle tvrdili, že jsou nevinní. Na otázku, zda má (ve světle nových odhalení) pocit, že ho rodiče zradili, Robert řekl: "Já to tak necítím."

Proces s Rosenbergovými a jejich poprava ve své době vyvolaly vlnu mezinárodních i domácích protestů. Část veřejného mínění se domnívala, že obžaloba špionáž dostatečně nedokázala a že rozsudek byl vynesen v atmosféře "honu na čarodějnice", který byl důsledkem studené války.

Jedna z mnoha demosntrací na obranu Rosenbergových.

Foto: rosenbergtrial.org

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ