Filipínský prezident Rodrigo Duterte odvolal účast na zahraničních mírových rozhovorech s komunistickými povstalci. Rebelové si podle něj kladou přehnané požadavky. Marxističtí vzbouřenci se ke sporu zatím nevyjádřili, napsal zpravodajský portál BBC. Duterte nedávno ukončil i příměří, které vláda loni v srpnu s levicovými extremisty z Nové lidové armády (NPA) uzavřela.
Duterte oznámil, že opouští další kola mírových rozhovorů v Norsku a nařizuje svým vyjednavačům návrat do vlasti. Jako důvod uvedl podle něj přehnaný požadavek NPA, aby úřady osvobodily dalších 400 politických vězňů.
Duterte také řekl, že uvěznění nyní hrozí těm vůdcům komunistů, které jeho vláda dočasně propustila, aby se mohli účastnit mírových rozhovorů v cizině. Ty se kromě norské metropole Osla konaly i v italském hlavním městě Římě.
Duterte před dvěma dny ukončil i příměří s NPA. Zároveň vydal pokyn armádě, aby se připravila k boji, neboť rebelové porušili klid zbraní a zabili několik vojáků.
NPA oznámila, že přerušila příměří, protože vláda odmítla propustit více politických vězňů a armáda narušovala jejich venkovská území.
Konflikt s NPA trvá už téměř půl století a patří tak mezi nejdelší v Asii. O život připravil nejméně 40 tisíc lidí.
NPA je ozbrojenou složkou filipínské komunistické strany a působí hlavně na východě a jihu země. Armáda odhaduje, že povstalci teď mají asi 3 tisíc bojovníků, což je značný pokles v porovnání s dobami největší síly v 80. letech, kdy měla NPA zhruba 26 tisíc členů.