Sestavit novou, povolební vládu Islandu se zřejmě nepodařilo ani na třetí pokus. Ztroskotala i koaliční vyjednávání vedená předsedkyní třetí nejsilnější parlamentní formace, Pirátské strany, Birgittou Jónsdóttirovou.
Šéfku Pirátů pověřil vytvořením nového kabinetu prezident Gudni Jóhannesson předminulý týden v pátek. Rozhodl se tak poté, co nebyly úspěšné předchozí dva pokusy. Nezdarem skončily snahy předsedy středopravé Strany nezávislosti Bjarnima Bedediktssona i předsedkyně Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirové.
Předčasné volby, které se konaly 29. října, vyhrála Strana nezávislosti před Levicově-zeleným hnutím. Piráti si v nich výrazně polepšily, když v 63členném zákonodárném sboru získali deset křesel a skončili třetí. V předchozím parlamentu měli jen tři poslance.
Deník Morgunbladid citoval Jónsdóttirovou, která podle něj řekla, že strany zapojené do posledního kola koaličního vyjednávání nebyly s to se domluvit na politice rybolovu a na vládních výdajích. Proto se rozhodla pověření prezidentovi vrátit.
Jednání o vytvoření vládní koalice vedla s Levicově-zeleným hnutím a třemi dalšími stranami.
Tento třetí nezdar zvyšuje možnost vypsání dalších předčasných voleb. Prezident by teoreticky ještě mohl pověřit sestavením vlády nejmenší parlamentní strany - Sociálně demokratickou alianci a nová liberální uskupení Jasná budoucnost a Vidreisn.
Říjnové volby byly vypsány po dubnovém odstoupení tehdejšího premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona. Důvodem jeho rezignace bylo zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů, ve kterých figurovalo také jeho jméno a které odhalují praktiky převádění peněz do daňových rájů.